Headlines

Yeni Futbol Kararları 

FIFA, IFAB'ın sunduğu önerilerden kabul edilenleri 2018/19 sezonunda geçerli olacak şekilde 1 Haziran'dan itibaren yürürlüğe sokuyor.

Her geçen gün globalleşen futbolun, sınırları aşması nedeniyle sürekli yenilenme ihtiyacı duymasına tepkisiz kalmayan futbolun profesyonelleri yeşil sahalardaki oyunun kurallarını yeniden şekillendirmeye devam ediyor

Bugün bildiğimiz futbolu oldukça değiştirmesi beklenen yeni kurallardan dikkat çekenleri şöyle:

1. Şimdiki kuralda uzatma ve normal süre içerisinde üç değişiklik hakkı bulunuyordu. Buna yeni düzenleme getiren FİFA uzatlamalarda dördüncü değişikliğinde yapılması yönünde karara vardı.

2. Genellikle Avrupa ve Dünya kupaları için yapılan hazırlık karşılaşmalarında yedek oyuncu sayısı 9 idi. Yeni yapılan değişiklik ile bu sayı 1 hazirandan itibaren on ikiye yükseltildi.

3. Futbol maçlarının bir çoğunda oyun içerisinde rakipelrinin birbirine yaptığı faullerin bir kısmında sakatlık meydana geldiği için sahaya giren sağlık ekibi ile temas halinde olup, el tipi elektronik haberleşme cihazıyla taktik ve son durumları hakkında kullanmak amaçlı cihaz geliştirilmeside yeni düzenlemenin içinde alan değişikliklerden bir tanesidir

4, Futbol müsabakalarında sık gör,len olaylardan sağlık ekibi girdiğinde, şort, krampon, forma gibi değişiklik yapmak için hakemden izin isteyen futbolcuların yine hakem onayı olmadan sahaya girmesi durumunda eğer ceza sahası içinde ise penaltı, değil ise serbest atış ile birlikte sarı kart verilmesine karar getirildi.

5. Geçtiğimiz sene Dünya şampiyonasında uygulamaya geçen Video hakem uygulaması şuan için
bazı ülkelerde bulunmuyor. Fifa'nın yaptığı araştırmaya göre şuan için verilen 100 karardan 95 tanesi doğru olarak tespit edilmiş. %95'lik doğruluk payı veren uygulamanın dünyanın büt,n ülkeleri ve uluslararası turnuvalarında tümünde olması yönünde yeni kurallar ile birlikte kanaat getirmiş.

6. Kırmızı kart görülen pozisyonlarda oyun yeniden başlamış olsa bile video hakem uygulamasına bakılıp oyunun geriye dönük yeniden başlaması.

7. Günümüzde de olan bir değişiklik Hakemlerin ve diğer saha içindeki yetkili kişilerin kamera takmasına izin verilmemesi.

8. Kritik pozisyonlarda hakemin video uyygulamasına baktığı anda alan içerisine giren futbolculara kırmızı kart gösterilmesi. 

9. Yaz ayına denk gelen maçlarda gemellikle müsabaka içerisinde hakemlerin su molası vermesinde de değişikliğe bu sürenin bir dakikayı geçmemesi adına karar alındı. 

10. Su molasında verilen bir dakikanın maçın uzatma dakikalarına eklenmesi.
Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes