Headlines

Yürümek Bin Derde Deva


YÜRÜYÜŞ YAPMANIN FAYDALARI


Günlük hayatımızda günden güne artan hareketsizliğin insanlara ciddi hastalıklar doğurduğu bilinmektedir. Bu sorunlarla baş etmenin en önemli yolu da yapılan günlük egzersizlerdir. Bu alanda uzman olan doktorlarımız yürümenin sağlık için temel taş olduğunu belirtmektedir. 

Yürüyüş yapmanın bize faydaları saymakla tükenmez. Kemiklerin kuvvetlenmesini ve bu yolla ostoperozu engeller. Eklem ve kas esnekliğini artırırken bel ve boyun ağrılarını azaltır. Bağışıklık sistemimizi güçlendirme işlevine ek olarak sindirime de yardımcı olur. Kan basıncını düzenler, kilo kontrolünü sağlar, uyku düzenini destekler ve size enerji verir. Son yıllarda her beş kadından ikisinde tespit edilen kemik erimesi riskini de azaltır. Her bireyin ilerleyen yaşlarında karşılaştığı en ciddi sorunlardan birinin kemik erimesi olduğunu unutmamak lazım.Yürüyüş yapmanın bir diğer faydası ise, doğanın tadını çıkarmamazı sağlarken fiziksel ve zihinsel zindeliğimizi geliştirmemize yardımcı olmasıdır. California State Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada yürümek sadece serotonin hormonu değil , endorfin de üretilmesini sağlıyor. Mutluluğun formülü olarak bilinen bu iki hormon aynı anda salgılanıyor ve bizi mutlu edecek doğru bileşenleri oluşturuyor. Ayrıca yürüyüş esnasında tanıştığımız insanlarla sosyalleşmemizi de sağlıyor. 

Yürümek Beyne Nasıl Yardımcı Olur?


Çağımızın hastalığı depresyon kişilerde stres ve kaygı bozukluğuna yol açmakta ve beyinde hafıza kaybı ile yaratacılığın kaybedilmesi gibi sorunlara sebebiyet vermektedir. Yürüyüş yapmanın hem hormonal hem de zihinsel etkileri ile bu sıkıntıları en aza indirdiği uzmanlarca onaylanmaktadır. 

Beyne yapılan en büyük kötülük rutin ve hareketsiz yaşamdır. Bazı şeyleri her gün her gün yapmak bizleri depresyonun kucağına iter. Zamanla beynimiz formdan düşer ve daha yavaş çalışmaya başlar. Demem o ki güçlü beden, güçlü beyin, mutlu bir yaşamın sırrı yürüyüş yapmaktan geçer. Yürümek bin derde devadır.Yürüyüş Özgürlüktür


Yürümek bir mecburiyet değildir. Kişisel tercihlere, boş zamanlara ve sağlık durumlarına göre değerlendirilebilir. Ancak bilinmelidir ki alışkanlık haline gelmiş bir yürüyüş deneyimi zihninizi boşaltarak sizi özgür kılacaktır. Eve döndüğünüzde sorun, sıkıntı ve streslerinizden uzaklaşmış ve özgürleşmiş hissedeceksiniz. Artan beyin aktiviteleriniz sizi daha yaratıcı kılacak ve çözüm odaklı düşünmeye teşvik edecektir.


Yürüyüş Egzersizlerinde Size Katkı Sağlayacak Detokslar


Su, yürüyüş egzersizlerinin vazgeçilmez dostudur. Metabolizmayı düzenlediği gibi yağ yakımını da hızlandırarak fazla kilolarımızdan arınmamızı sağlar. Fakat suya ilaveten yürüyüşlerinizde yanınızda bulundurabileceğiniz, kolayca hazırlanabilen detokslar da yok değil. İşte bunlardan bazıları;

Limon, nane ve salatalık ile hazırlanan çok basit bir detoksumuz var. Öncelikle ince ince kıydığımız limon ve salatalığı suya koyuyor ve üzerine nane yapraklarını ekleyip 21 saat boyunca bekletiyoruz. Ardından ferahlığı ve lezzetiyle tüketiminize hazır bir hale geliyor.

Bir benzeri de elma, limon ve salatalıkla yapılıyor ancak bekletme süremiz bu defa daha kısa; 4-5 saat kadar. Sonrasında afiyetle tüketebilirsiniz. 

Süremiz git gide düşüyor. Bu defa da salatalık, avokado ve naneyi kullanacağız. Bekletme süremiz ise sadece 2 saat. 

Çok basit yöntemlerle hazırlanan bu detoks ürünleri de sizlere destek olacak ve sağlığınıza olumlu katkılarda bulunacaktır. Bir sonraki sağlık konulu içeriğimizde görüşmek üzere.

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes