Headlines

Şampiyon Cankardeşler'in Akıbeti Belli OlduŞAMPİYON CANKARDEŞLERİN AKIBETİ BELLİ OLDU


O ilgililerine kazandırdığı 8.711.900 TL ile tüm zamanların en çok kazanan atı. Ayrıca yetiştiricisi Muzaffer Can'a kazandırdığı 2.176.675 TL de cabası. Çim, kum, sentetik; sulu, ıslak, çamur, ağır demeden tüm pist koşullarında kazanılmış otuz üç grup yarış galibiyeti. 2.15.44 derece ile 2000 metre sentetik pist rekorunun sahibi. Onun adı Cankardeşler (Yalaz - Bedel.2); o bir şampiyon.

Şampiyon Cankardeşler artık Türk atçılığına aygır olarak hizmet etmeye başlayacak ve yetiştiricilere kendisi gibi şampiyon taylar vaat ediyor. 


Cankardeşler'in Yarış Hayatı


Yarış hayatına 12 Mayıs 2014 tarihinde Bursa Hipodromu'nda jokey İsmail Dinar idaresinde başlayan Cankardeşler, 1000 metre kum pistte 1.09.98 derece ile uzak ara birinciliğe uzanırken en yakın rakibine de 2 saniye 2o salise fark yapmıştı. Daha o gün farklı bir tay olduğunu gözler önüne seren Şampiyon, ardından bir Şartlı -4, bir Kısa Vadeli 6 yarış kazandı ve sonrasında gözünü Açık 3 Karacabey Koşusu'na dikti. Burada rakiplerini alt eden safkanın bir şampiyon olduğu çok açıktı ve bir başka şampiyon Halis Karataş'la yollarının kesişme vakti gelmişti. 
İstanbul'da Grup 1 Çanakkale Zaferi Koşusu'nda bir araya gelen ikili burada birincilik ipini göğüsleyerek jenerasyonundan farklı bir at olduğunu ispatlamıştı. 

Halis Karataş'la yoluna devam eden Şampiyon Açık 2 Aziziye ve Grup 1 Hatay Koşuları'nda hayal kırıklığı yaratırken yeniden ilk jokeyi İsmail Dinar'a döndü ve tekrar üst üste iki grup yarış kazandı. Sonrasında katıldığı Grup 3 Nacip Fazıl Kıskürek Koşusu'nda ise kariyerinde ilk defa tabela dışında kalmıştı. Bu yarışın ardından Halis Karataş'la üç kez daha bir araya gelen safkan bu koşuların tümünde foto finiş çizgisini rakiplerinden önde geçti. Kartepe'de Halis Karataş'la Yollar Ayrılıyor


Sahada dedikodulara konu olan o koşuda Akın Sözen ile start alan Şampiyon Cankardeşler, o gün kum pistin şampiyonlarından Yılmabaşar'a geçilmişti. O gün Yılmabaşar'da daha sonra birlikte zaferden zafere koşacağı Selim Kaya vardı. Dilden dile dolaşan söylentiye göre Halis Karataş, safkanın Kocaeli'de start almasını istememiş ve bu gerçekleşirse bir daha binmeyeceğini söylemişti. Nitekim uzun yıllar boyunca bir daha şampiyon jokey, şampiyon ata binmedi.


Selim Kaya İle Müthiş Birliktelik

Halis Karataş'tan sonra jokey arayışına girişen eküri o dönemin gözde ve başarılı jokeylerinden biri olan Selim Kaya ile el sıkıştı ve yarış severin gönlünde taht kuracak olan o birlikteliğin de temelleri atılmış oldu. Selim Kaya idaresinde start aldığı ilk 14 yarışı kazanırken 8 Grup 3, 2 Grup 2 ve 4 adet de Grup 1 mücadeleden alınlarının akıyla çıkacaklardı. Selim Kaya'nın cezalı, raporlu ya da sakat olduğu dönemlerde Kadir Tokaçoğlu ile 12 Grup 3 ve bir de Grup 1 yarış kazandığını da belirtmekte fayda var. Yani Şampiyon üst üste 17 kez geçilmemişti. 2016 yılının ortalarındaki iki yarışlık geri gidiş ve dört aylık ara sonrası yine iki koşuluk duraklama dönemi bazı spekülasyonlara sebep olsa da hemen toparlanan Cankerdeşler, uyumlu jokeyi ile 2017 yılında da fırtına gibi eserek beşi kum pistte olmak üzere üst üste toplam altı adet sınıf yarış kazandı. 2017 ortalarında yeniden gerilemeye başlayan performansı bir daha asla eskisi gibi olmadı.

Birçok otorite ve yarış severe göre Selim Kaya, Cankardeşler'e birçok katkıda bulunmuş ve seri stille koşmak yerine beklemeye geçmeyi öğretmişti. Bu başarının sırrı da buraya bağlanmıştı.''Cankardeşler'in Kanaması Vardı''


Safkanın geri alındığı dönemde kanaması olduğu ve bu halde koşulara iştirak ettiği dedikoduları sahanın her yerinde konuşuluyordu. Bu şekilde koşturulması da etik bulunmuyordu. Ancak o yüreğiyle koştu ve fethettiği gönüllerde son güne dek hükümranlığını sürmeye devam etti. 

O dönemde paylaştığımız bir video:
Şampiyon Cankardeşler Artık Aygır


Şampiyonun emeklilik haberi ilgilisi Muharrem Can tarafından sosyal medya hesabı üzerinden duyuruldu. Haber yarış severler arasında bir burukluğa sebep olsa da büyük bir yankı uyandırmadı. Bunun sebebi de Şampiyon'un zirvedeyken geri alınması yerine koşturulmaya devam edilmesiydi. 

Dünyada atçılığın bir sanayi olarak görüldüğü ülkelerde şampiyon atlar çok fazla yıpratılmadan ve uzun süre koşturulmadan pistlerden çekilip aygırlık hizmetine alınıyor. Fakat ülkemizde son ana dek koşturulup olaya para odaklı ve daha basit yaklaşılıyor. Daha önce Turbo da sakat bir şekilde koşturulmuş ve pistlere kötü bir şekilde veda etmişti. 

At sahiplerimiz neden şampiyon atlar zihinlerde ve kalplerde zirvedeyken, tadında bırakmak yerine onları enerjilerinin son damlasına kadar koştururlar anlamak çok zor. Dilerim, ilerleyen yıllarda bu konuda atçılığımız aşama kaydeder ve biz de yaptıkları koşuların tadı damağımızda kalan şampiyonların ardından hasret dolu cümleler kurarız. 

Son olarak sizleri Şampiyon'un ilk koşusunun videosu ile baş başa bırakıyoruz.

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes