Headlines

Bir At Yarıştan Nasıl Çıkar?


BİR AT YARIŞTAN NASIL ÇIKAR?


Yarış günleri koşuların düzenlendiği hipodromlar Türkiye Jokey Kulübü'nün kontrolünden çıkar ve Bakanlığa bağlı çalışan Komiserler Kurulu'nun denetimine girer. Bu yüzden aslında ''Bir at yarıştan nasıl çıkar?'' sorusuna muhatap olan kurum Tarım Bakanlığı'dır. 

ATLARIN YARIŞTAN ÇIKARTILMA YOLLARI

Bir atın yarıştan nasıl çıkabileceğine ilişkin üç farklı durum söz konusu;

1-) Yarış sabahı veya yarış saatinde antrenör ya da at sahibi Komiserler Kurulu'na giderek safkanlarını o gün koşmak istemediklerini belirtirler. Ardından bir veteriner hekim safkanın yanına giderek kontrollerini yapar ve gerekli raporu düzenler. Daha sonra rapor onaylanarak safkan koşudan çıkarılır. 

2-) İkinci durum pist ve mesafe değişikliğidir. Kötü hava ve pist koşullarından ötürü koşular çim pistten kuma alınırsa, yine aynı şekilde at sahibi yahut antrenör atını koşmak istemediğini Komiserler Kurulu'na ileterek çıkartılmasını talep edebilir.

3-) Üçüncü durum ise eşdeğer jokey bulunamaması hadisesidir. O gün içerisinde safkana binecek olan binici rapor alırsa, at sahibi ve antrenörün insiyatifine bağlı olarak eşdeğer jokey bulunur ya da safkanın koşudan çıkartılması istenir. 


TÜRKİYE JOKEY KULÜBÜ'NÜN ÇIKAN ATLARLA İLGİLİ GÖREVİ


Çıkan atlar kimi zaman mağduriyete yol açmakta ve yarış severler tarafından bu durum protesto edilmektedir. Türkiye Jokey Kulübü, -yukarıda da belirttiğimiz gibi- sorumluluğun kendisinde olmadığını belirterek Tarım Bakanlığı'na yönlendirmektedir. Oysa ki Türkiye Jokey Kulübü'ne karşı yapılan her sitemin hedefinde yaşanan olayların sorumluları yatmaktadır. Ancak ilk akla gelen TJK olduğu için eleştiri oklarının hedefi olmaktan da kurtulamamaktadır.

Türkiye Jokey Kulübü'nden yönetmelikte yer alan aksaklıkların düzeltilmesi ve özellikle çıkan atlar hususunda yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi için yarış sever adına Tarım Bakanlığı ile masaya oturması beklenmektedir. Aksi durumda yarış sever karşısında muhatap bulamadığı sürece haykırışlar daha da yükselecek ve at yarışlarına olan ilgi zamanla azalacaktır. 


Elbette müşterek bahislere katılan kişiler kimin hangi yetkiye sahip olduğunu bilmektedir fakat at yarışlarını organize eden kurum olarak Türkiye Jokey Kulübü muhatap alınmaktadır. Onlar da bunun farkında olarak üstlerine yüklenen misyon gereği yarış severin sesi olmak zorundadır. 
Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes