Headlines

Futbolda Var Sistemi TartışmalarıÖncelikle Var sistemi nedir. Bu sene ilk defa Dünya Kupası karşılaşmalarında uygulamaya konuşan sistem, karşılaşma içinde hatalı kararların ve tekrardan izlenip doğruya çevrilmesi amacıyla kurulan bir sistemdir. 

Var odasın da ayrı bulunan hakem heyeti de önlerinde bulunan yedi farklı ekrandan pozisyonları tekrardan izleyip maçın hakemine tartışmalı pozisyonları iletebiliyorlar. Önemli bir konu ise Var odasında ki hakem heyeti kesinlikle karar veremiyor. Son sözü yine orta hakem söylüyor. 

Özellikle hakemin yanlış kart, penaltı pozisyonu ve topun çizgiyi geçip geçmediği konusunda  öncü olan sistemdir. 

Peki VAR sistemi hangi kararlara müdahil olmayacak. 

1-Gri pozisyonlar da var odasında ki hakemler pozisyona karışamayacak.

Bunlar kısaca; orta sahada yapılan ve hakemin yakın olduğu fauller, taçlar, ikili mücadeleler de ki temaslar vs. gibi. 

2-Açık ve Net pozisyonların tümüne VAR Hakemleri müdahele edebilecek. 

Bunları kısaca açacak olursak, gol pozisyonları, Ofsayt sonrası devam eden oyunda pozisyonun tekrarını izleyip karar vermek, topun çizgiyi geçip geçmediği tartışmalarını ortadan kaldırmak, ceza sahası için de penaltı kararından sonra tekrar izlenmesi gibi kararlar da yeniden izleyip orta hakeme VAR'a yeniden bakması yada bakmaması konusunda yardımcı olacak. 

3-VAR karar vermeyecek hakemin pozisyonu tekrar izlemesini sağlayacak.

Yukarı da belirttiğimiz gibi tartışmalı ve ortada kalan pozisyonlar da hakemi uyarı yeniden pozisyonu izlemesini sağlamak en büyük görevlerindendir. 

4-Kararı yine orta hakem verecek.

VAR'dan gelen pozisyonun orta hakeme tekrarını izleme komutu doğru veya yanlış karar olması bir şeyi değiştirmeyecek yine de son kararı orta hakem verecek. 

Şuana kadar hiç bir kulübün VAR sistemi uygulamasından memnun kaldığı söylenemez. Stada giden taraftarların VAR sistemi devreye girdiğin de maçın soğuduğunu ve  temposunun düştüğünü dile getiriyorlar.Ayrıca statta olanların maça olan konsantrasyonunu da dile getiren diğer bir endişe olarak görüyorlar. Bir kısım ise maçta yeniden izlenilecek olan tartışmalı pozisyonlar ile hata riskinin daha az olacağını düşünüyorlar. 

Bunların örneklerini Dünya kupası maçlarında görmüştük. 

Yanlış karar verilen yedi penaltı kararı değiştirilerek doğru karara hükmedildi. 

Ofsayt gerekçesiyle değiştirilen iki gol kararı ise gol ile sonuçlandı. 

Hatırlarsanız Final maçında tartışmalı bir penaltı pozisyonun da VAR sistemi devreye girerek hakemin kararını değiştirerek penaltıya hükmetti. 

FIFA daha sonra açıkladığı raporda, maçın kaderini etkileyebilecek pozisyonlarda VAR sayesinde doğru karar oranının yüzde 99,3 olduğunu söyledi.

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes