Headlines

Döviz Kuru Nedir?Döviz Kuru Nedir?

Son dönemde birçok badireler atlatan ülkemizde Euro, Dolar gibi döviz kurlarında belirgin bir yükseliş gerçekleşirken Türk Lirası da aynı oranda değer kaybetti. Elbette, bu artışın olduğu esnada gerek iktidar kanallarından gerek muhalefet kanadından birçok ses yükselerek oluşan durumun sebepleriyle ilgili açıklamalarda bulundular. Doğal olarak, bu konuda bilgi sahibi olmayan vatandaş kime inanacağı konusunda kararsız kaldı ve kendisini yakın hissettiği düşüncenin temsil ettiği fikri benimsedi. 

Bugün bizim burada yapmak istediğimiz şey döviz kurundaki artışa sebep olan etkenleri sıralayarak sizlerin bilgi sahibi olmasını sağlamak ve para piyasalarındaki dalgalanmalar karşısında net bir bilgi elde edip kendi düşüncelerinizi ortaya dökmenize ön ayak olmak. 

Öncelikle dövizin basit bir tanımını yapıp temel soru ve sorunumuz olan ''Dolar neden yükselir?'' konusuna açıklık getireceğiz. 

Döviz Nedir? 

Tıpkı bir mal gibi alınıp satılabilen döviz, en basit tanımıyla, yabancı ülkelerdeki paralara verilen isimdir. Ülkeler arası alış verişlerde kullanılan ödeme aracıdır. İktisadi olarak mal özelliği taşımaktadır. Fransızca bir kelime olan ''devise''den türemiştir.

Bir ülkeye ait olan para birimini başka bir ülkeninkine çevirme işlemine ise kambiyo ya da döviz işlemi denilir. Bununla beraber iki ülkenin para birimlerinin birbirleri arasındaki değerlemesine de döviz kuru denilir. Bu para birimlerinin karşılıklı olarak alım gücünü ifade etmektedir. 

Amerika, İngiltere, Japonya, Almanya Fransa ve İsviçre gibi ülkelerde dünyadaki en kapsamlı ve büyük döviz borsaları yer alır. 

Türkiye'de Dövize İlk Müdahale Ne Zaman Yapıldı?

Türkiye, Lozan Barış Antlaşması'nda üzerinde tarafların anlaştığı bazı hükümlerden ötürü 1929 yılına dek döviz piyasalarına çok sık müdahalede bulunmamıştır. Ancak bu kısıtlamaların sona ermesinin hemen ardından 20 Şubat 1930'da Maliye Bakanlığı, Türk Parasının Değerini Koruma Kanunu kapsamında döviz kurunu düzenleme yetkisi almıştır. 


Bir sonraki yazımızda Dolar'ın yükselme sebepleri üzerinde duracağız ve anlaşılabilir bir şekilde izah etme yolun gideceğiz. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes