Headlines

Mavi Balina Oyunu Bir Can Daha Aldı!Gençler arasında yayılan ve dünya çapında çok sayıda intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyununun yapımcısı Rusya'da 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak "oyunla" ilişkilendirilen ölümler hala sonlanmış değil.


Peki dünya çapında da çok sayıda kişinin intiharına neden olmuş olabileceği belirtilen oyundan kurtulanlar, Mavi Balina için ne diyor?

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor.


50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor.


50. günün sonunda ise kişiye son aşama olan "yüksekten atlayarak, kendini asarak veya delici, ateşleyici cisimlerle" intihar etme komutu veriliyor.

Ayrıca 'Mavi Balina' adlı oyunda yönetici konumunda olan kişilerin, kişisel bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına (oyunu oynayanlara) şantaj da yaptığı ve bu şekilde oyunda kalmaya zorladıkları ifade ediliyor.

015 yılında Rusya'da başlayan bu ölümcül oyun akımının kurbanları çoğunlukla "daha kolay yönlendirilebilir" olan 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.


Rusya'dan tüm dünyaya yayılan bu ölümcül ve şantaj dolu Mavi Balina oyununun sadece Türkiye'de bugüne dek 144'ten fazla gencin intiharıyla bağlantılı olduğu iddia ediliyor.


2016 yılı Kasım ayında tutuklanan ve sadece 3 yıl ceza alan, oyunun yapımcısı Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını "biyolojik atıklar" olarak tanımlamıştı.


Mavi Balina oyunu diğer standart oyunlar ve uygulamalar gibi bilinen yollardan indirilip oynanmıyor. Özellikle Whatsapp gibi sosyal iletişim araçları vasıtasıyla üyelerin link olarak davetiye göndermesiyle ancak oynanabilen bir oyun.

Oyun linkinin WhatsApp ve türevlerinin yanında son dönemlerde e-mail aracılığıyla kişilere ulaştırıldığı ve böylelikle çocukların bu tehlikeli ağa düşürüldüğü ortada.

Bu konuda ailelere ve yetkili mercilere çok iş düşüyor. İnternet olarak bildiğiniz dünya aslında buz dağının görünen küçük yüzü.

Çocuklarınızı internetin karanlık dünyasına atmayın.
Bilin, bilinçlenin dijital okur yazarlığa bu yüzden önem verin...Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes