Headlines

Veliefendi Koşusu'nda Zafer Serdümen'in
Bugün İstanbul Veliefendi Hipodromu’nun bulunduğu arazi 18. yüzyılda Sultan III. Mustafa tarafından Şeyhülislam Veliyüddin Efendi’ye hediye edilmiştir. Döneminin en değerli bölgesindeki bu arsayı mesire olarak vakfeden Veliyüddin Efendi, buranın bakımını da 

üstlenmiştir. 1911’de Enver Paşa, at yarışı düzenlemeye en uygun yerin tespiti için çalışmalar başlatmış ve sonuçta Veliefendi Çayırı seçilmiştir. Daha o dönemde bu bölgeye bir hipodrom inşa edilmiş ve İstanbul’da at yarışlarının kalbi Veliefendi’de atmaya başlamıştır. 1950 yılında Tarım Bakanlığı tarafından Türkiye Jokey Kulübü’ne kiralanan Veliefendi Hipodromu bugün; 7600 kişi kapasiteli tribünleri, çim ve sentetik yarış pistleri, kum idman pisti, Yarış Atları Hastanesi, Apranti Eğitim Merkezi, Müze ve Sergi Salonu, 110 masalık piknik alanı, çocuk bahçesi, çeşitli kafeteryalar ve otoparkıyla 596 dönüm arazide tüm halka ve yarışçılık camiasına hizmet vermeye devam ediyor. Veliefendi adına 16 Eylül Pazar günü düzenlenen G1 mücadele, günün en önemli koşusu olmasının yanı sıra Arap atları için de Triple Crown’ın (Üçlü Taç) son ayağıydı.

Prof. Aziz Ergin ve Vala Sidar Koşuları’nın da yapıldığı 9 koşulu İstanbul yarış programının en ciddi sınavı olan Veliefendi Koşusu, 4+ yaşlı 11 Arap atının katılımıyla gerçekleşti. Tayral Tutumlu’nun sahibi ve yetiştiricisi olduğu, Batuhan Turğul antrenesindeki SERDÜMEN (Tamerinoğlu - Birgican / Çelebi.1) günün başarılı jokeyi Özcan Yıldırım idaresinde kupaya uzandı. Triple Crown’ın ikinci halkası olan Niğbolu Koşusu’nu (G1) da galip tamamlayan 4 yaşındaki kır erkek safkan, ilk ayak olan TBMM Koşusu’ndan (G1) yedincilikle ayrıldığı için Üçlü Taç şansını kaçırmıştı.Çim pistte 2800 metre mesafede koşulan koşunun ikincisi Akın Sözen’le start alan CEVHER (Bilgin - Mahsuse.45 / Albatur) oldu. Anadolu Tarım İşletmesi Koşusu (G2) galibi ALTINCI HİS (Özgünhan - Serengül / Sergen) jokeyi Gökhan Kocakaya ile üçüncülükte yer alırken, Ahmet Çelik idaresindeki Kosova (G2) ve Vali (Bursa) (G3) Koşuları galibi ATMACA BEYİ (Gobakbey - Yıldız Türe / Haberbatur) de tabelayı tamamlayan isim oldu. Al at geçen yıl da bu koşuya katılmış ve üçüncülük elde etmişti.

450.000 TL birincilik ikramiyesi verilen Veliefendi Koşusu’nda kazanan SERDÜMEN için bitiriş derecesi 3.13.29 olurken, farklar 7 Boy - 1,5 Boy - 1,5 Boy şeklinde sonuçlandı.


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes