Headlines

Spor ve UykusuzlukSpor ve Uykusuzluk 

Yazın gelmesiyle birlikte spor yapanların dikkat etmesi gereken unsurlarda sıcak hava şartlarında ön plana çıkıyor. Tabi ki spor dalı deyince aklımıza ilk gelen yürüyüş ve koşmak geliyor. Koşmak sadece formumuzu korumak için değil, genel olarak zihinsel sağlığımızı da koruyan bir faktördür. Havada ki nem oranı artması keyfimizi kaçırabilir fakat uzmanların önerdiği belli kuralları uygularsak bunu da ortadan kaldırma şansımız bir hayli fazla oluyor. 

Peki bu kurallar nelerdir; 

Koşmaya yada yürümeye çıkan kişilerin mutlaka sabah erken saatlerde veya da akşam gün batımına doğru çıkmasının daha iyi olacağı kesinlikle en doğru olanıdır. 

Sıvı alımına çok dikkat etmemiz gerektiği de önemli unsurlardandır. Bol bol su içerek vucudumuzun su kaybetmemesini önlemek gibi.

Daha çok renkli kıyafetler 

Çok yoğun şekilde koşarken kendimize yüklenmemiz gerektiği, sebebi ise sıcak ve nemli havanın tempomuzu düşüreceğini bilememiz gereken sebeplerdendir.  Ayrıca sakıncalı durumdan kaçmak için yavaş yavaş tempomuzu artırmamız gerekir.

Koşu rotamızı ağaçlı ve daha fazla gölgelik alanlar da gerçekleştirmemiz en doğru olanıdır. Rüzgarı da arkamıza alırsak fazla etkilenmeyiz. 

Yaşantımız da en çok dikkat ettiğimiz şeylerden birisi de uyku düzenidir. Düzensiz ve kalitesiz uykunun getirdiği bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları;

Depresyon, umutsuzluk, karamsarlığın güçlenmesi, öğrenme gibi bir çok olumsuz yan etkilere sahiptir. 

Daha kötüsü ise kalp yetmezliği, oksijen yetersizliği ve uyku apnesi gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bunların sonucu da ölüm ile sonuçlanabilir. 

Sağlıklı bir uyku için yapmamız gereken şeyler ise; 

Uyuyamam korkusu ile yatağa girilmemelidir. Bunu alışkanlık haline getirdiğimiz de ileri de daha büyük sorunlar ile karşılaşabiliriz. 

Öncelikle uykumuzun düzenli olması için yatak odamızın temiz ve ferah olmasının yanında, kesinlikle karanlık olmamalıdır. 

Uykumuz geldiğinde yatağa gitmemiz daha doğru olacaktır. Yatak ta çalışmamak, aperatif bir şeyler yememek, düşünmek için yatağa girmemek önceliklerimiz den olmalıdır. 

Uymadan önce yakın zamanda sigara içilmemeli ve kesinlikle kahve, çay gibi içeceklerden uzak durulmalıdır. 

En az iki, üç saat önceden yemek yenilmelidir.

En az 8 saat uyunmalı.

Kesinlikle stresli olunmamalı, çünkü uyku düzenimizi bozan etkenlerin başında gelen sebeplerden bir tanesidir. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes