Headlines

Hayatın Zorlukları ve Güzellikleri
Hayat her yönüyle zor şartlar üstüne kurulmuştur. Herkesin kendisine göre zorlukları ve bu zorlukların zamanla üstü üste gelerek birikmesi sonucu insanlarda bir umutsuzluk ve karamsarlık oluşuyor. Peki bu zorlukları nasıl aşabiliriz nelere dikkat etmeliyiz.

Öncelikle hayatta sadece zorluk çeken kişinin kendimiz olmadığı bilmemiz gerekir. Hayvanlar bile yemek yerken bir korku içinde sağına soluna bakıyorsa, bilmeliyiz ki her canlı zorluk ve kolaylık arasında sıkışmıştır.

Her ne olursa olsun karışımıza çıkan zorluları yenecek gücümüz ve sabrımız elbet vardır. Kısacası İnsanoğlu her türlü olumsuzluğu yenecek gücü elbet vardır.

Hayatta karşımıza çıkan her şeyin deneyim olduğunu unutmamalıyız. Aniden yaşadığımız hüzünün yada umutsuzluk gibi kavramların bir süre sonra üstesinden geldikten sonra bize deneyim kattığını ve tecrübe kattığını da unutmamız lazım. Belki kazandığımız deneyimi bir gün başkasına nasihat olarak başka birisine aktarabiliriz.

Hayatta hüzün olmadan mutluluk kesinlikle olmaz. Eğer mutlu olmak istiyorsak tüm zorlukların üstesinden gelmemiz gerekir. Ne olursa olsun hayat iyisiyle de kötüsüyle de devam edecektir.

Hayatta cesaretli olmak çok önemlidir. Çünkü risk alarak kendi yeteneklerimizin de farkına varabiliriz. Çünkü insan aklı pozitif bir olayda daha derinlere inecek güce ve düşünme yetisine sahiptir. Bu vesileyle her zaman pozitif düşünmek bizim faydamıza olacaktır. Bu düşünce tarzıyla her zaman iyi olan şeylerin varlığına inanıyor olabiliriz. Kendimize inanarak ve saygı ile daha iyi yerlere getirebiliriz.

Tecrübe ve duygularımız bizi bazı seçeneklerde olumlu yada olumsuz bazı şeyleri es geçmemizi etkiler. Önemli olan kendimize verdiğimizi bilmemiz. Fakat bir çoğumuz bunun farkında bile değiliz.

Duygularımızın seviyesini ayarlamamız çok önemlidir. Zihnimizde düşündüğümüz her şeyi olumsuz yönde ele alırsak bize ne kadar acı verdiğinin farkında olabiliriz. Bir şeye takılıp kalmak bize zarardan başka bir şey değildir. Takılıp kaldığımız bir şeyin sonunda zihnimiz farklı bir kurtarıcı arar.

Çevremiz de bize huzurdan çok sıkıntı veren olaylar olabilir. Kendimizi daha iyi hissetmek için değişiklik yapmamız belki bir nevi bizi huzura kavuşacaktır. 

Tabi ki arkadaşlık ilişkilerimize de dikkat etmeliyiz. Her zaman çevremizde bulunan iyi insanlar yaptıkları iyilikler ve hem duygusal hemde görünüm olarak hayat sigortalarımız dan birisi oluyor. Ayrıca herkes ile çok yakın ilişkiler kurmak zorunda değiliz ve zaten pekte mümkün olabilecek şey değil. Hayatımız çoğu zaman gelip geçici arkadaşlar, kısa süren ilişkiler ile geçiyor. Bu da bize pek bir şey katmıyor olabilir. 

Sonuç olarak kendimize güvenimizi, yeteneklerimizin farkına varılması, hiç bir zaman ümitsizliğe kapılmamak, çevremizde ki arkadaşlarımızı doğru seçerek her zaman pozitif olmak ve hayatın bize verdiği güzelliklerin değerini bilebilirsek bizim için yeterli olacaktır. 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes