Headlines

Türk Askeri'nin Şanlı Mazisinden Notlar102 sene evvel, tüm imkansızlıklara rağmen Şanlı Türk Askeri Kût'ül-Amâre’de destan yazdı.

Kutul Amare; 29 Nisan 1916 tarihinde Enver Paşanın amcası Halil Paşa komutasında Türk Ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı büyük bir zaferidir.

13 bin 300 İngiliz askeri ile 13 general 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri öldürülmüştür.

Nuri Demirağ tarafından1944 yılında üretilen   Türkiye'nin ilk yerli çelik gövdeli uçağı olan NuD 38 birçok ülkeden sipariş almış fakat önü kesin bir şekilde kesilmiştir..

Osmanlı imparatorluğunun son dönemine damga vuran ve son padişah olarak adlandırılan Sultan II.Abdülhamit 33 yıl süren saltanatın ardından tahttan indirildi.

Meryem Atmaca adlı Türk kadını I. Dünya Savaşı sırasında Rusya'nın elinde bulunan 1800 Türk askerine karşı kendi zimmetinde bulunan 10.000 altını vererek Türk Askerlerini esaretten kurtarmıştır.

Başparmak Dağlarında saldırıya geçen Rumlar çeteleri 4 Türk'ü katlettiler. Aynı gün, Lefkoşa'da yürüyüş yapan 5000 Türk kadını, Birleşmiş Milletler Barış Gücünü yuhalayarak "Türk Ordu'su Kıbrıs'a" diye bağırdı. 1964..

Ölüm döşeğindeyken bile son isteklerinden biri Hatay’ın, Türkiye’ye katılmasıydı.
Atatürk’ün aramızdan ayrılışından yaklaşık 1 sene sonda Hatay, Türkiye Cumhuriyetine katılmıştı.
Türk Askerinin Hatay’a Girerken,Tabelada  “Kırk Asırlık Türk Yurdu Esir Olamaz” yazıyor, 1939.

15 Mart 1923’tr Atatürk Adana’ya geldiğinde Antakyalılar kendisini karşıladılar.
Ayşe Fitnat Hanım, “Ey Ulu Gazi Bizi Kurtar” diye talepte bulundu.
Atatürk,bunun üzerine tarihe malolan ve kurtuluşu vadeden bir cevap verdi;
“Kırk Asırlık Türk Yurdu Ecnebi Elinde Esir Kalamaz”

Ağrıdaki Ermeni-Kürt ayaklanmaları üzerine Mahmut Esad Bozkurt; Dost, düşman, hatta dağlar bilsinler ki; bu memleketin efendisi Türklerdir!"

8 yıl gibi çok çok kısa bir zaman diliminde 3 kıtada birden topraklar kazanıp belki de Osmanlı'nın gelecekteki 300 yılını garanti altına alacak olan ulu Türk hükümdarı Yavuz Sultan Selim, Türk Kırım hanlığından askeri aldığı destekle Osmanlı tahtına çıktı. 

Mısır ve Suriye, İsrail ile savaş sırasında Killigil silah fabrikasına binlerce silah siparişi vermişti..

Fabrika bu siparişleri yetiştirebilmek için gece gündüz çalışırken, nedeni bilinmeyen ve "asla bilinmeyecek" olan bir kaza sonucu fabrika yok oldu, Nuri paşa ise şehit oldu!

İşgal edilen Anadolu topraklarında bir avuç yürekli insan.. Mustafa Kemal Atatürk'ün çağrısına o gün 337 vekilden yalnızca  115'i olumlu yanıt verebilmiş ve Egemenliği kayıtsız şartsız millete verecek olan Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır.. 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes