Headlines

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı?Son günlerde bedelli askerlik konusu yeniden gündeme geldi ve hem siyasi çevrelerden hem de vatandaşlardan farklı sesler yükseliyor. Bu konuya ilişkin tartışmanın ilk başladığı günden bu yana yapılan açıklamaları sizler için derledik. 

BİNALİ YILDIRIM'DAN BEDELLİYE YEŞİL IŞIK

24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan erken seçim öncesi Türkiye'nin gündemini meşgul eden başlıca konular arasında bedelli askerlik geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Başkabakan Binali Yıldırım'ın ''Benim yaklaşımım müsbet'' açıklamasının ardından yeniden alevlenen bedelli askerlik tartışması günden güne daha büyük bir merak konusu olmaya başladı. Birçok bakaya ve yoklama kaçağının yanı sıra 25 yaş ve üzeri geniş bir kitlenin heyecanla takip ettiği konu hakkında hükümet kanadından henüz net bir açıklama yapılmadı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN VETO

Binali Yıldırım'ın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan "Bedelli askerlik şu anda hükümetimizin gündeminde değil, böyle bir durum yok. Hele hele bir tarafta Afrin, bir tarafta malum Fırat Kalkanı Harekatı. Bunların olduğu bir dönemde bunu gündemimize almak şehitlerimize, özellikle gazilerimize, onlara karşı bir saygısızlık olur" şeklinde bir açıklama yaparak umutları azaltsa da daha evvelki yıllarda da bu tarz söylemlerin ardından bedelli müjdesi verilmesi heyecanı dindirmiş değil. 

VATANDAŞ KUTUPLAŞMIŞ DURUMDA

Bedelli askerlik konusunda vatandaş ikiye bölünmüş durumda. Bir kesim profesyonel askerliğe geçilmesi gerektiğini savunarak bedelli askerlik istese de diğer taraftan ''Vatan borcu, namus borcu'' şeklinde söylemler geliyor. Tıpkı Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi devam eden operasyonları işaret ederek böylesi bir dönemde bu tarz bir talebin hoş olmadığını söyleyenlere karşılık bedelli bekleyenler ''İşimizi gücümüzü kurduk. Yuvamız mı yıkılsın? Anneme babama aileme kim bakacak?'' şeklinde yanıt veriyor.

AKPLİ VEKİLDEN BEDELLİ ASKERLİK PAYLAŞIMI

Bedelli askerliğe ilişkin son açıklama AKP Gaziantep Milletvekili Abdullah Nejat Koçer tarafından sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapıldı. Ancak Koçer daha sonra bu paylaşımını kaldırdı. 

Koçer'in açıklaması ise şu şekildeydi: Bedelli askerlik konusunda Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan kanun tasarısı içerisinde herhangi bir tasarı, teklif yada çalışma yoktur. Hükümetimizin bir bedelli askerlik tasarısı olduğunda komisyonumuz bunu en hızlı şekilde görüşüp değerlendirecektir. Takdir Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Hükümetimizdir.

''PROFESYONEL ORDU ŞART''

Görünen o ki bedelli askerlik meselesi ne seçime kadar ne de seçimden sonra gündemden düşmeyecek. Daha önceki seçimlerde de benzer açıklamalar gelmiş ve seçim sonrası için söz verilmişti ancak hükümetin vaadini yerine getirmemesi mağduriyet yaşadığını belirtenler tarafından hoş karşılanmamıştı. Aynı şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir defa daha seçim sonrasını işaret etmesinin ardından ise bedelli askerlik bekleyenler ''Bedelli yoksa, oy filan da yok'' şeklinde isyan ettiler. SAVUNMA SANAYİİNE KAYNAK 

Bedelliye karşı çıkanlar da destekleyenler de sadece bir noktada birleşiyor ve tek ses yükseliyor; Profesyonel ordu şart. Toplumun büyük kesimi yeterli eğitimi almayan erlerin terör örgütü ile mücadele ederek yahut cephede şehit düşmesinin önüne geçebilmek için bedelli askerlikten elde edilecek gelirin savunma sanayiine aktarılması konusunda hemfikir. 

Son yıllarda artan yurt içi ve yurt dışı operasyonlar, ithal edilen askeri teçhizat ve mühimmatlar savunma sanayiine aktarılan bütçeyi de artırmıştı. Bütçedeki bu farkın kapatılması için makul bir bedel karşılığında belirli bir yaşın üstündekiler için bedelli askerlik çıkartılarak kaynak yaratılabileceği konusunda herkesçe kabul edilmekte. Umarız toplumsal infial yaratmadan bu mesele çözülür ve mağduriyetler giderilir. 
Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes