Headlines

Bitcoin Madenciliği Nedir?


Bitcoin Madenciliği Nedir?

Uzun yıllardır var olmasına karşın son dönemde popülerliği hızla artan ve bir kazanç kapısı haline gelen Bitcoin hakkında temel bilgilere yer verdiğimiz bu içeriği zevkle okuyacağınızı düşünüyoruz. Bu husustaki yazı dizimiz ilerleyen günlerde yeni paylaşımlarla devam edecek. 

Bitcoin eşten eşe çalışan bir ağdır. Yani Bitcoin kullanan herkes Bitcoin bankasının bir parçasıdır. Peki Bitcoinler nereden geliyor? Örneğin; kağıt paranın nerede, ne zaman ve ne kadar basılacağına devlet karar verirken Bitcoin'de merkezi bir karar mercii yoktur. Bitcoin madencileri kendilerine verilen karmaşık problemleri özel yazılımlar kullanarak çözerler ve netice olarak belirli sayıda yeni Bitcoinler üretilir. Çok zekice bir yöntem olan madencilik insanları madenci olmaya teşvik eder. Madencilerin Bitcoin ödemelerini doğrulamaları daha çok madenci ve daha güvenli bir ağ anlamına gelmektedir. 

Bitcoin ağında çözülmesi gereken matematik problemlerinin zorluğu çözülme hızlarına bağlı olarak otomatik olarak değiştirilir. Geçmişte Bitcoin madencileri bu problemleri çözmek için kendi bilgisayar ve işlemcilerini kullanırken zaman içerisinde oyun oynamak için kullanılan ekran kartlarının bu çalışma için daha uygun olduğunu fark ettiler. Bu ekran kartları daha hızlıdır, daha çok ısı üretip ve elektrik tüketirler. 

İlk ticari Bitcoin madenciliği ürünleri bu iş için özel çipler taşıyorlardı. Daha hızlı olan bu çiplerin elektrik ihtiyaçları da o derece fazlaydı. ASIC (uygulamaya özel entegre devre) Bitcoin madenciliği için tasarlanmış çipler içeriyordu. Bu teknoloji sayesinde elektrik tüketimi azalırken madenciliğin hızı da arttı. 

Bitcoin'in ününün artışına paralel olarak madenci sayısı da artış gösterdi. Elbette bu da matematik problemlerinin çözülmesini zorlaştırdı. Böylelikle madenciler havuzda birlikte çalışma yöntemini geliştirerek çözümlere daha hızlı ulaşmanın bir yöntemini daha geliştirdiler. Bu sistemde her madenci çalıştığı kadar kazanç sağlamaktadır. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes