Headlines

Baharatların Faydaları


BAHARATLARIN FAYDALARI

Yemeklerimizin olmazsa olmazı baharatlar sadece lezzet bakımından değil insan vücuduna olan faydaları bakımından da çok önemli. Baharatların büyük bir kısmı metabolizmayı güçlendirir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Ancak her şey gibi baharatlar da doğru kullanılmadığında fayda yerine zarar verebilir. Bu nedenle, eğer kronik bir hastalığınız varsa doktorunuza danışmanız yerinde olacaktır.

        İşte baharatların pek bilinmeyen faydaları:

NANE: Evinizdeki bir saksıda bile kolayca yetiştirebileceğiniz bu bitkinin faydaları saymakla tükenmiyor. Solunum yolları hastalıklarına iyi gelen nane, içerisinde bulunan A vitamini sayesinde gözlerimiz için de çok yararlı. Nane güçlü aroması sayesinde aynı zamanda iyi bir bulantı kesicidir. Mideniz bulanıyorsa nane koklamak sizi ferahlatacak ve bulantınızı azaltacaktır. Gerginseniz ve sinirlerinizi yatıştırmak istiyorsanız yine naneden faydalanabilirsiniz. Nane kokusu gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Boğaz ağrınız varsa nane çayı ile gargara yaparak boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz.

KEKİK: Tansiyonu ve kolestrolü dengeleme konusunda kekik ilk akla gelen bitkilerdendir. Et yemeklerinin vazgeçilmezi olan kekik; potasyum, demir, magnezyum, kalsiyum, manganez ve selenyum  açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca  B-kompleks vitaminleri, beta karoten, C-A-K-E vitaminleri ve folik asit gibi vitaminlerin kaynağıdır. Bakteriler üzerinde etkili olan kekik sayesinde aknelerinizden kurtulabilirsiniz. Kekik aynı zamanda kepeğe de iyi gelmektedir. Kekik suyu ile yüzümüzü ve saçlarımızı yıkamak cildimiz ve saçlarımız için oldukça faydalıdır.

KARABİBER: Dünyada en çok kullanılan baharatların başında gelen karabiber mineral değeri bakımından çok zengindir. İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde doğal antibiyotik olarak nitelendirilir. Özellikle kış aylarında hastalıklardan bizi korur ve tedavimizi hızlandırır. Bakteri enfeksiyonlarına ve sindirime iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. Ayrıca uzmanlar tarafından sigarayı bırakmak isteyen kişilere özellikle önerilir. Zerdeçal ile karıştırılıp tüketildiğinde sigarayı bırakmada yardımcı rol oynar.Devamı Gelecek...

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes