Headlines

Doğadaki Kuşların İlginç Yaşamları
1- Yer yüzünde yaşayan kuşların sayısı üç yüz milyar civarındadır.. Dünyada dokun binden fazla kuş türü vardır.

2-Kuşların tüyü iskeletlerinden iki veya üç kat daha ağırdır..Bir kuş uçarken kalbi dakika da bin defa atar..

3-Dünyanın tek kanatsuz koşu kivi kuşudur.. Daha çok Yeni Zelanda'da yaşarlar..

4-Dünyanın tek zehirli kuşu Papua Yeni Gine'de yaşayan kukuletadır..

5-Dünyanın en hızlı kuşu Gökdoğan'dır.. Satteki hızı üç yüz altmış kilometreyi bulmaktadır..

5-Kuşlar hem havada hemde karada çok dengeli hareket ederler. Bu dengenin iki ayrı özelliği vardır bunlardan ilki uçarken dengelerini hiç yitirmemeleri ve gökyüzünde rahatlıkla süzülmeleri. İkincisi ise İncecik bir çubuk, dal gibi nesnelerin üzerinde düşmeden durabilmeleridir..

6-Bazı kuşlar uçamazlar fakat güçlü bacaklarıyla hem hızlı koşarlar hemde kendilerini savunabilirler..

7-Deve kuşu üç metre uzunluğunda ve yüz yetmiş beş kilo ağırlığındadır. Dünyanın en büyük kuşu olan Deve Kuşu saatte elli dört kilometre hızla durmadan koşabilirler.. Ancak bu canlıları güçlü yapan bacakları ve keskin pençeleridir..

8-Papua Yeni Gine'de yaşayan PİTOHUİ hem etçil hemde otçul bir kuştur..Vucutlarında BATROKOTOKSİN adlı zehir içermektedirler. Normal zehirden bile iki yüz elli kat daha etkili bir zehir türüdür.. Bu zehir Orta ABD'de yaşayan deniz kurbağaları da sahiptir..

10-Tropikal ormanlar da yaşayan Küçük Deniz kuşu Tehlikeyi gördüğü anda siren sesi gibi bir ses çıkartarak haber verirler..

11-Mavi Başlı İftira Yağmur ormanlarında yaşayan mavi başlı kuş türüdür.. Zehir saçan böcek türlerini yiyeyerek elde ettikleri zehirleri tüğlerine yayarlar. 

12- Akbabalar hayvanların etinden çok kemiklerini tercih ederler. Bu kemiklerde ilik bulunur ve ilik besin bakımından daha zengindir.. 

13- Kartallar Usta olan kartallar çok güçlü kuşlardır..Gagası pençesi ve görüş alanıyla tam bir avcı olan kartal iki kilogram bir yükü taşıyacak kuvvete sahiptir.. Bir kartalın yedi binden fazla tüğü vardır. Fakat hepsini bir araya koyduğmuz da hesinin ağırlı yarım kilo kadar tutar. 

14-Ebabil Kuşu yere hiç inmeden uyuyan kuş türüdür. On altı On yedi santimetre uzunluğunda ve kentsel bölgelerde yaşarlar.. Genellikle kırlangıçla karıştırılan bir kuş türüdür. Gece gündüz havada kalır ve uçarken uyurlar.. 

15-Geceleri gören bir türdür. Yaklaşık yirmi-yirmi beş yıl yaşarlar..Yalnızca üreme zamanların da yere inerler. Sürüler halinde tiz çığlıklar atarak uçarlar. Diğer kuşlar gibi dik bir şekilde duramazlar..


kuşlar ile ilgili görsel sonucu

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes