Headlines

Karpatların Maradonası Hagi..!!Karpatların Maradonası Hagi..!!

5 Şubat 1962 de Romanya'nın Sacele şehrinde doğan Hagi;

On üç yaşında Romanya Genç Milli Takım'ın da oynamaya başladı.. Dört yıl sonra Romanya 1.liginde Farul Concstanta da oynamaya başladı. Genç Hagi kısa zamanda zirveye çıktı.On sekiz yaşındayken Milli Takımı ile birlikte sahadaydı.. Yirmi yaşında kaptan oldu, beş kez kazanacağı Romanya'da yılın futbolcusu ödülünü aldı.. 1998 de Romanya'nın ünlü kulübü Steaua Bükreş'te forma giymeye başlayan Dünya'nın en iyi sol ayaklıların dan birisi Romanya ligine damga vurdu.. 1990 yılında ilk Dünya kupasına giden Hagi Romanya ilk turda elenmesine rağmen yeteneğini ortaya koymayı başardı. 

Turnuvadaki yeteneği Real Madrid'i sıra dışı bir yeteneği olduğuna ikna etmişti. Ve İspanyol kulübü onu 4.3 milyon dolara onu renklerine bağladı..Şaşırtıcı bir şekilde Hagi Real Madirid'de başarıyı yakalayamadı.. Ve iki yılda sadece 15 gol attıktan sonra İtalya'nın Brescia takımına satıldı.. Brescia'nın başında şuan Milli Takımı'mızın başında bulunan Mirce Lucescu bulunuyordu.. Ve Hagi'nin Brescia'ya transfer olması evine dönmesi ile aynı anlama geliyordu. İki yıllık bu macera sonunda altmış bir maçta on dört kes fileleri havalandırdı.. Daha da önemlisi buradaki başarısı Karpatlar'ın Maradona'sının sönmekte olan yıldızını yeniden alevlendirdi. 1994 Dünya kupasında ABD'de ki finallere sürpriz bir Doğu lezzeti katmayı başardı.

Kariyerinin zirvesinde ki orta saha oyuncusu göz alıcı bir futbol sergiledi ve grup maçlarında Kolombiya kalesine ters köşeden attığı golle herkesin ilgi odağı oldu. Dünya Kupasın da yarı finalde İsveç karşısında penaltılarla sona ererken, Dünya Kupasında yıldızı yeniden parlayınca Barcelona Teknik Direktörü Johan Cruyff Hagi'nin transferini istedi..

Ama ünlü futbolcu burada da iki sezonda sadece yirmi bir maçta görev aldı.. Real Madrid, Brescia ve Barcelona'dan sonra Galatasaray'a transfer oldu. Ve Hagi'nin kulüp seviyesindeki yeteneği ancak burada ortaya çıktı.. 

Hagi kıtalar arası futbol liglerinden uzak olabilirdi ama onun katkısı ile ardı ardına gelecek ilk şampiyonluğunu 1997 yılında yaşadı..Bir yıl sonra gerçekleşen FRANSA 98 de Milli Takım'ı bırakacağını açıklasa da bir yıl sonra Macaristan maçı ile yeniden Milli Takım forması ile sahaya çıkıp komşu Macaristan'ın altmış dört yıl sonra ilk defa yenilmesinde önemli bir rol üstlendi. Aynı yıl Hagi Romanya'da yüz yılın futbolcusu ilan edildi.. Hagi zaman geçtikçe yaşlanıyordu ama kariyerinin sonlanmasına daha çok zaman vardı.. Aslında en büyük başarısı onu bekliyordu.. Galatasaray takımın da kaptanlığa yükseldikten sonra bir lider olarak takımına güven aşıladı.....

Ardı Ardına gelecek başarıların yazısı yarın kaldığın yerden devam edecek..

hagi ile ilgili görsel sonucu

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes