Headlines

Kalp Sağlığı ve Hastalıklardan Korumanın YollarıKalp Sağlığı İçin Faydalı Besinler

Kalbin Önemi, Yeri ve Görevleri


Kalbimiz şüphesiz ki kan hücrelerinin bütün vücudumuza dağılmasını sağlamasıyla vücudumuzun en önemli organıdır. Çünkü bütün organların sağlıklı çalışması buna bağlıdır. Kendiliğinden kasılma özelliğine sahip olan kalp vücudun diğer organlarına temiz kan pompalama, metabolizma atıklarının vücuttan uzaklaştırılması, hormonların hedef bölgelere taşınması, vücut ısısının dengelenmesi, asiz - bat dengesinin sağlanması gibi bir çok hayati görevi yerine getirmektedir. Yani onun sağlığı vücudun diğer bütün bölümlerinin de sağlığı demektir. Bir insanın ölüp ölmediğinin tespitinde bile kalbinin durup durmadığının kontrol edilmesi işte bu hayati fonksiyonlarının bir tezahürüdür.

İki akciğer arasında bulunan kalp diyafram kası üzerinde göğüs kafesi kemiğinin arkasında ve gövdenin soluna biraz daha yakındır. Yetişkin bir kadında 200 - 280, erkekte ise 250- 390 gram arasında bir ağırlığa sahiptir. 


Kalp Damar Hastalıkları ve Ölüm Oranı


Dünyada her yıl gerçekleşen ölümlerin %31'i kardiovasküler hastalıklara bağlı olarak gerçekleşmektedir. Yani ölümlerin büyük bir kısmı kalp damar hastalıklarına bağlı olarak meydana gelmektedir. Kalp hastalıklarının temel sebepleri arasında sağlıksız beslenme, sigara, alkol ve hareketsiz yaşam gelmektedir. Bu saydığımız etkenler koroner damar hastalıkları ve beyin damar hastalıklarının %80'ninin müsebbibidir. 

Tüm bu sağlıksız yaşam tarzı ve alışkanlıkların etkileri kişilerde birçok rahatsızlığı tetiklemektedir. Başlıcaları hipertansiyon, diabet, yüksek kolesterol, ve aşırı kilo olarak karşımıza çıkmaktadır. Sigara ve alkolün terk edilmesi, tuz tüketiminin azaltılması, düzenli meyve - sebze tüketimi ve spor yapılması riski önemli ölçüde azaltmaktadır. Tüm bunların yanı sıra kalp rahatsızlıklarının diğer önemli sebepleri arasında yoksulluk, genetik faktörler ve stres de sayılabilir. 
Kalp Sağlığı İçin Uzak Durulması Gerekenler


Diyelim ki stresten uzak yaşıyoruz, gelir düzeyimiz normal seviyede, ailemizde kalp krizi geçiren herhangi bir birinci dereceden yakınımız yok, düzenli spor yapıyor, alkol ve sigara kullanmıyoruz. Peki bu bizi kalp ve damar hastalıklarından korumaya yeterli mi? Elbette değil. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin bir listesini tutsak ve her gece kontrol etsek kendimize ne denli zarar verdiğimizi gördüğümüzde dudağımız uçuklar. Şimdi sizin için sıraladığımız besinlere bir bakın ve günde ne kadar tükettiğinizi hesaplayın ve ardından aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kalp ve damar sağlığınızı korumak için aslında tüketmeniz gereken besinleri inceleyin. Sonuç olarak ne kadar da sağlıksız beslendiğinizi anlayacaksınız. 

1- Kuyruk yağı ve margarin gibi katı yağlar,
2- Kaymak, krema, süt tozu
3- Ördek ve kaz eti,
4- Havyar, kalamar, karides gibi deniz ürünleri,
5- Aşırı yağlı börek, kek, yaş pasta, çörek
6- İçeriği bilinmeyen hazır gıdalar,
7- Günde 1 fincandan daha fazla kahve tüketimi,
8- Dalak, böbrek, ciğer türünden sakatatlar
9- Aşırı tuz tüketimi
10- Salam, pastırma, sosis

KALBE İYİ GELEN YİYECEKLERİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZShare this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes