Headlines

Türkiye'de Ensest İlişkiTürkiye'de Ensest İlişki


Geçtiğimiz günlerde ünlü sunucu Murat Başoğlu'nun yeğeni olduğu iddia edilen bir kadınla yatta çekilen fotoğrafları gündeme bomba gibi düştü. Sosyal medyada büyük tepki çeken olay siyasilere kadar uzandı ve bu hususta bazı demeçler verdi. 

Aslında ensest ilişki toplumumuzun kanayan yarası ve Murat Başoğlu'nun popüler bir kişi olmasından ötürü bu kadar yankı uyandırdı. Oysa ki kapalı kapılar ardında yakın akrabasının taciz ve tecavüzüne uğrayıp sesini çıkaramayan yahut kan bağı olan bir kişi ile zorla evlendirilen veya isteyerek bir araya gelen milyonlarca kişi var. 

Murat Başoğlu, bu olayın ardından yanındaki kişinin sahilde tanıştığı bir turist olduğunu ve adını dahi bilmediğini iddia etse de pimi çekilmiş bir bomba gibi bekleyen duyarlı kişiler bu hususu fırsat bilerek toplumun kanayan yarası olan ensest ilişki konusunda tepkilerini ortaya koydular. Çünkü ekseriyetle alt kesimde yaşanan bu olaya karşı idare üç maymunu oynamaktaydı. 


Verilerle Ensest İlişki


TKDFnin 56 ilde yaptığı araştırmalara göre Türkiye'deki ensest oranı %40 ve son yıllarda her geçen gün biraz daha artıyor. Peki ensest ilişki nedir? Ensest en basit tanımıyla bir erkeğin ilişki yönünden yasaklanmış olan kızı, kız kardeşi, ablası, yeğeni, teyzesi, annesi vs. ile ilişkide bulunmasıdır. Medeni Kanunun 92. maddesine göre amca, dayı, baba, anne, hala ve kardeşlerle evlenmek yasak olduğu gibi serbest aşk da bir sapıklık sayılmakta. 

Eski Dönemde Ensest


Ensest ilişkinin tarihine bir bakacak olursak; ilk izlerine Antik Mısır ve Amerika'daki İnka topluluklarında rastlamamız mümkün. Firavunun kendi kanının saflığını korumak için kız kardeşleriyle evlenmesi ensest ilişkinin tarihsel olarak ilk izlerini taşımaktadır. Kleopatra'nın kendi kardeşiyle evlenmiş olması da bunun bilinen ilk örneklerindendir. 


Ensest İlişki Görülen Ailelerin Özellikleri


Uzmanlar tarafından ensest ilişki görülen ailelerin birçok ortak özelliği olduğu savunulmaktadır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Toplumsal ilişkilerden kopuk yaşayan, genç yaşta çocuk sahibi olmuş kişilerin aileleri.
  • Ufak evlerde yaşayıp aynı yatağı paylaşma zorunluluğu yaşayan kişilerin olması.
  • Bu tür ailelerde babanın alkolik olması alışılageldik bir durumdur.
  • Anne baba arasında cinsel uyumsuzluk yaşanmaktadır.
Ensest olayının anlaşılmasında en büyük sorumluluk öğretmenlere veya aileye yakın olan kişilere düşmektedir. Çocuğun tacize uğradığını söylemesi durumunda bu ciddiye alınmalı ve adli makamlara iletilmelidir. 

Ensest ilişkinin genetik bir bozukluk olduğu da düşünülmektedir ve bu yönde çalışmalar yapılmaktadır. Ancak her ne sebepten olursa olsun ülkemizin kanayan yarası olduğu ve yönetim kademelerinde yer alan kişilerin bu hususta hiçbir adım atmadığı da ortadadır. Sosyal adaletin sağlanamaması, gelir dağılımındaki adaletsizlik ve eğitim sisteminin yetersiz olmasından ötürü cinsel sapkınlığın her türlüsü ülkemizde günden güne yaygınlaşmaktadır. Bizlere düşen ise en azından kendi yakın çevremizdeki çocukları bu yönde bilinçlendirip yetişme çağlarında bunun kötü bir şey olduğunu ve toplum tarafından hoş karşılanmadığını anlatmaktır. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes