Headlines

Türkiye Cumhuriyeti Devleti

Türkiye Cumhuriyeti Devleti


Türkiye Cumhuriyeti Devleti... Tam olarak ülkemizin adı bu. Ülkemizin yönetim kademesinin en üstünde yer alan kişinin ise Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı sıfatıyla anılır ancak bugün Sayın Cumhurbaşkanı sosyal medya hesabından Cumhuriyet ifadesini kaldırdı. Neden ve hangi düşünceyle yaptığı tam olarak bilinmez ama toplum nezdinde büyük tepkiler yol açtığı kesin. 

Türkler tarih boyunca birçok devlet kurmuş bir topluluktur. Ne zamanki bayrakları indirilip devletleri yıkılmış birkaç beylik yahut sülale bir araya gelip yenisini kurmuş. Çoğu zaman bir Türk devletine son verilmesi olayı bir dış güç tarafından değil bir başka Türk boyu tarafından yapılmış ve Türkler yine aynı çatı altında kalmak şartıyla bir başka kağanın buyruğu altına girmiştir. Değişen sadece yöneten sülale ve bayrak olmuştur. Aslına bakarsanız bu çok da sakıncalı bir durum sayılmaz çünkü daima en güçlü olan boy tarafından idare ele alınmış ve birçok kez cihanşümul devletler inşa edilerek geniş topraklar üzerinde hakimiyet kurulmuş. Bu tıpkı doğada birçok tür arasında yaygın şekilde kullanılan kast sistemine benzetilebilir. Aynı türe mensup canlılar arasında en kuvvetli, dayanıklı ve zeki olan daima sürüyü yönetir ve böylece devamlılık sağlanır. Ne zamanki o yaşlanır, yıpranır ve güçten düşerse sürü içerisinden bir başka birey gelir ve liderlik için onunla savaşır. Tüm bunları anlatmamdaki kasıt aslında bu konuyla alakalı değil ama sonunda yine aynı yere bağlayacağım. Şimdi buraya ağırlık verip meramımızı güzelce anlatmaya çalışalım.

Çağımızın en çok kullanılan bilgi alma ve haberleşme aracı olan sosyal medyada (Twitter, Facebook, İnstagram) son dönemde hızla yaygınlaşan ve hakim olan bir düşünce mevcut: Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuranlar Osmanlı'yı yıktı. Halifeliği kaldırıp İslam dünyası üzerindeki hakimiyetimize son verdi. Üstelik İslam'dan uzaklaşmamıza sebep oldu. Bu tamamen safsatadan ibaret olan boş düşüncelerin bir araya gelip oluşturduğu bir mercimek çorbasına benziyor. Çünkü Osmanlı Devleti artık yıpranmış, güçten düşmüş, takatsiz, Türk'ün ve Türklüğün bir kıymetinin kalmadığı, ismi İmparatorluk olan ama aslında sömürge durumundaki bir yapıydı. Cumhuriyetle Türk milleti gelişme yolunda yeni bir heyecan, çağdaşlaşma alanında yeni bir ivme ve hız kazandı. Osmanlı Devleti'nin sosyal ve ekonomik alandaki yıkıntısını kısa sürede ortadan kaldırıp güçlü bir Türkiye inşa etti. Bu da tam olarak yukarıda bahsettiğim şekilde gerçekleşti; Türk milletinin bayrağı altında toplandığı bıkkın ve bitkin Osmanlı'yı yine Türk milletinin bağrından gelen bir kadro yıkıp yerine daha genç, dinamik ve şevkli bir devlet inşa etti. Bugün fırsat buldukça 100 yıllık reklam bitti şeklinde paylaşımlar yapıp Osmanlı Devleti'ne atıfta bulunanlar eminim ki o son dönemlerinde yaşamış olsalardı ağızlarına geleni sayar ve idareye karşı ayaklananlar arasında en ön safta yer alırlardı. Bu yüzden Atatürk ve silah arkadaşlarına çok şey borçlu olduğumuzun bilinmesi ve yeni nesle dikte edilmesi çok önemlidir. Kendi tarihine ve tarihi kişiliklerine sahip çıkmayanlar yok olup gitmeye mahkumdur. Çocuk tecavüzlerine, müftü ve kuran kursu hocasının çırılçıplak hatim indirmesine ses çıkarmayanlar ellerine satır alıp kurucu lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün heykeline put diyerek saldırması cahilliğin çağ atlamış biçimidir. Bu kişiler Müslümanlıktan nasibini almamış, belki de Kuran'ın Türkçe mealini hiç okumamışlardır. Çünkü okumuş olsalardı bu ülkede satırla saldırılması gereken onca şey dururken zararsız bir büstün önünde şov yapmazlardı. İnsan düşündükçe yazmak istiyor ama sizleri de sıkmak istemiyorum. Son olarak hatırlatmak istediğim söz ise şu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilelebet payidar kalacaktır!Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes