Headlines

Hırsızlık ve Ego Üzerine

Hırsızlık ve Ego Üzerine


Eskiden, hırsızlık bir başkasına ait bir malı çalarak kendi zimmetine geçirme anlamına geliyordu fakat gelişen ve değişen dünyada mallar yerini fikirlere bıraktı. Çünkü artık fikirler eşyalara nazaran daha çok kazanç sağlıyor. Üstelik bu kazanç çoğu zaman maddi de değil. Olayın bir başka boyutu da bir malı çaldığınızda bunun cezai müeyyidesi olmasına karşın tescillenmemiş bir fikri çaldığınızda hiçbir yükümlülüğünüz bulunmaması. Örneğin; sosyal medyada o an aklınıza gelen bir düşünceyi paylaştığınızda bunu beğenen bir başka kullanıcı izniniz olmadan kendi fikri gibi paylaşmakta beis görmüyor. Siz her ne kadar o fikrin size ait olduğunu söyleseniz de hızla yayılmasından dolayı zamanla anonim olmasının önüne geçemiyorsunuz. 

Her eve internet ve bilgisayar girmesinin ardından mesafelerin kısalması, bilginin hızlı dolaşımı ve birçok platformun kullanıcılara para kazanma kapılarını açmasıyla beraber girişimci ve fırsatçı yapıya sahip olanlar hemen bu alanlara akın ettiler. Elbette bu süreçte en önemli şeyin fenomen olmak olduğunun anlaşılması da uzun sürmedi. Kimi bileğinin hakkıyla alın teri harcayarak bir seviyeye ulaşırken kimi de başkalarının emeğine ambargo koyup kendi adını duyurdu. Kendi bilgi ve becerisi ile bir noktaya ulaşan kişiler gerçekten de takdiri hak ediyor. Ancak emek hırsızlığına soyunanların ahirette vereceği hesap çok fazla. 

Tüm bunların yanı sıra bir de hiçbir maddi fayda gözetmeksizin sosyal medya kullanıp başkalarının aktardığı söz, yorum, fotoğraf gibi içerikleri alarak beğenilme kaygısıyla kendi hesabında paylaşıp egosunu tatmin eden kişiler var. Onlar sürekli olarak gözleri bilgisayarda veya elleri telefonda olacak şekilde zaman geçirip ara ara sosyal medya hesaplarına giriş yaparak gelen beğeni ve yorumları kontrol ederler. Eğer paylaşımları bekledikleri kadar etkileşim almazsa moral bozukluğu yaşar ve çöküntüye uğrarlar. Egoları için emek, saygı, hoşgörü gibi tüm insani değerleri hiçe sayarlar. 

Değişen dünyada Youtube, Twitter, Facebook, İnstagram vs. gibi sosyal medya platformlarında para kazanmak mümkün. Mühim olan bunu yaparken başka insanlara saygılı olmak ve özgün paylaşımlarda bulunmak. Aksi halde sadece para kazanmış oluruz. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes