Headlines

Yerli Aygırlara Genel Bir Bakış: Ateştopu


Yerli Aygırlara Genel Bir Bakış: Ateştopu

Kum yarışlarında çim yarışlarına nazaran daha başarılı olan kaliteli aygır önemli grup ve kv koşuları ile başarısını ispatlamış kaliteli isim bunun yanı sıra önemli grup mücadelerinde ikincilikleri ile de önemli bir başarıya imza atmıştır.

Ateştopu'nun ikincilikleri bir hayli fazla zira bu ikinciliklerden birkaçı birincilik ile sonuçlanmış olsa daha gözde bir aygır olması daha muhtemel olacaktı.
9 grup yarışta da tabelası bulunan safkan kalitesini bu yarışlar ile de  ortaya koymuştur.
ATEŞTOPU'dan 43 yavru edinilmiş şu ana kadar dişi fazlalığı ise dikkat çekiyor. Koşan 13 yavrusundan 11 tanesi birincilik almış olan ismin en başarılı yavrusu 1.263.110 tl kazanmış olan Bildenhan dolasıyla en iyi uyum sağladığı kan hattı TULYAD(NEAME45/ERSOYLU) diyebiliriz. Geçen haftalarda İstanbul'da sürpriz bir yarış kazanan Yeşiltaş da 500 bin kazanan ATEŞTOPU temsilcisi ZAHİDE32(ZAHİDE30/TULRAH) kan hattı ile de başarılı bir yavru verdiğini söylemek mümkün. Bugün Kocaeli'de start alacak olan Ateş Krallığı da bir ATEŞTOPU temsilcisi Berkoş yavrusu olan bu isim  kv tabelası dışında Karacabey Tarım İşletmesi koşusu (Gr2) beşincisi olarak en büyük başarısı diyebiliriz. Birbaşka detay ise Büyük Burç ve O Ses gibi isimlerin de ATEŞTOPU temsilcisi olması ve bunların da Berkoş yavrusu olması dikkat çeken bir unsur. Berkoş yavrunuz varsa gönül rahatlığı ile ATEŞTOPU ile eşleştirebilirsiniz. Ankara'da iki yarışta başarısız olan ELAŞAN da bu kan hattına sahip takip etmenizde fayda var özellikle Doğu yarışlarında O Ses güzel bir performans yakaladı. Kaliteli bir at sahibi olmak isteyenler de Tigem'den Sedir Köşkü isimli safkanı da parayı kıyıp alabilir zira o da ATEŞTOPUy Berkoş eşleşmesinin yavrusu.

ATEŞTOPU ile önemli bir başka detay ise bu ismin Özgünhan yavruları olan dişiler ile de çok iyi anlaştığı. Dişi Kurt ve doğu yarışlarında iki koşuda bir birincilik bir üçüncülük elde eden Özgürel birer ATEŞTOPU-Özgün temsilcisi olarak dikkat çekiyor.


Aygır kararsızlığı yaşayan Berkoş ve Özgün yavrusu kısrağı olanlar rahatlıkla ATEŞTOPU ile eşleşme sağlayabilirler. Aşım bedeli 10 bin tl olan ATEŞTOPU için bu kan hattı denemeye değer.

Hazırlayan: SELİM PUSAT


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes