Headlines

İstanbul'u Sel Aldı
İstanbul'u Sel Aldı

Dün gece şiddetli gök gürültüleriyle başlayan yağmur sabaha karşı İstanbul'u teslim aldı. Sabah evden işe gitmek için yola çıkanlar bel boyuna ulaşan yağmur sularıyla baş etmeye çalışırken ise ironik görüntüler ortaya çıktı. Bu komik ve bir o kadar da vahim hadise gün boyu sosyal medya kurtlarının dilinden düşmezken yetkili makamlardan gelen açıklamalar da tuzu biberi oldu. 

Günün üzerine en çok kullanılan espri malzemesi sunuculuğunu ve yapımcılığını Acun Ilıcalı'nın üstlendiği Survivor yarışma programıydı. Bu alanda esprililer birbiriyle yarışıyordu ve biz de sizler için bir tanesini çektik. Gün içerisinde bazı basın yayın organları tarafından paylaşılan ''Yağmur suyunun faydaları'' isimli haber metni ise günün en çok tepki çeken olaylarının başında geliyordu. Bunun yanı sıra Meteoroloji Müdürlüğü'nün yaptığı ''Boyu 1.60'ın altına olanlar sokağa çıkmasın'' uyarısı ise uzun süre dillerden düşmeyerek sosyal medyada meze yapıldı. 

Günün en çok izlenen videosu ise Mustafa Yıldızdoğan'ın Ölürüm Türkiyem isimli eserinin arka plan olarak kullanıldığı ve sel sularının teslim aldığı araçları gösteren görüntüler oldu.Elbette olaya siyasiler de müdahil oldu ve CHP kanadı Kadir Topbaş'ı suçlayarak ''Bunun sebebi imar hırsızlığı ve ranttır'' dedi. Şüphesiz ki bu atışmanın kaynağı da geçmiş dönemde benzer görüntülerin yaşandığı İzmir için AKP tarafının CHPli belediyeyi suçlamasıydı.

Günün bir diğer ilgi çeken paylaşımı ise yandaş haberleriyle bilinen Ahaber isimli kanaldan alındığı iddia edilen bir ekran resmiydi. Bu resme göre yayınlanan haberde İstanbulluların yağmur keyfi denilerek vatandaşın algı ve zekasıyla alay ediliyordu. 


Yağmurdan en çok etkilenen ilçelerden biri de şüphesiz ki Üsküdar'dı. Sahil şeridinde olan ve sırtını tepelere dayamış olan ilçe, yukarıdan aşağıya doğru akan sel sularının boğaz suları ile bütünleşmesiyle ilginç görüntülere sahne oldu. Özellikle tüccarlar çok zor anlar yaşadı ve bir yerden başka bir yere geçmek için yüzmek zorunda kaldılar.


Ulaşımın da büyük sekteye uğradığı günde çalışanlar işe gitmekte güçlük çekerken metro istasyonları ve caddeler sular altında kaldı. Seferlerin aksamasıyla da büyük bir mağduriyet yaşandı.
Sosyal medyada durum böyleyken vatandaşın durumu ise içler acısıydı. Sele kapılanlar, evini su basanlar; maddi ve manevi zarara uğrayanlar... Birçok insan bu olaydan payını aldı. Elbette bu doğa ananın betonlaşmaya bir isyanıydı. İstanbul genelinde toprak bulmanın zorlaştığı, ağaç görenlerin sevince boğulduğu bir dönem yaşıyoruz.  Gökten gelen su döngünün bir gereği olarak toprağa geri dönmek istiyor ancak bunu başaramıyor. Hal böyle olunca bedeli yine dünyayı kendi malı gibi kullanmakta beis görmeyen insanoğlu ödüyor.

Yeşilin önemi, çarpık kentleşme, betonlaşma, zayıf altyapı... Bugün doğa ana yüzümüze bunları vurdu. Milyonlarca insanın yaşadığı, dünya başkenti İstanbul üçüncü dünya ülkelerinin kenar kasabalarından daha kötü bir haldeydi. Yetkililerin en azından bundan sonraki adımlarında doğayı korumak adına girişimlerde bulunmasını umut ediyoruz. 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes