Headlines

Atlar Neden Uyutulur?


Atlar Neden Uyutulur? 


Yaklaşık 6 bin yıl önce evcilleştirilen atlar, o zamandan beri ve hala günümüzde gücü, hızı, dayanıklılığı sebebiyle çalıştırılan, sömürülen türlerden biri. Çoğunlukla AT Yarışı oynayanlar bilirler koşu içinde sakatlanan bir at, sahibin kararı doğrultusunda olduğu yerde iğne ile uyutulur ve yaşamına son verilir. Tıp gelişmeden önceki dönemlerde ise bu uygulama atların başından vurularak öldürülmesi şeklinde gerçekleştiriliyordu. 

Peki neden atlar uyutulur?

İlk etapta çok insafsızca görünse de atların acı çekmelerini önlemek için uygulamada tek çare olarak düşünülür; çünkü atlar fiziksel yapısı gereği uyumaktan çok ayakta kalmak zorundadır. Dizlerindeki özel kilit sistemi sayesinde atlar ayakta dururken dengelerini kaybetmez, yorulmaz ve fazla enerji harcamayarak ayakta uyurlar. Sürekli uyuduklarını düşünürsek yarım tonluk bedenleri zayıf olan iç iskelet sistemlerinden dolayı iç organlarını zedeler. Hatta uzun süre yatan bir at akciğerleri düzgün çalışmadığı için boğularak ölebilecek seviyeye kadar yaklaşır.

Atların tedavi süreçleri hem uzun sürer hem de bu süre boyunca sürekli yatmaları gerekir. Atın ayağını sabitleme olayı da epey zordur; çünkü at ayağa kalkma isteği duyup sürekli için çabalayacak ve bu ona dayanılmaz bire acı verecektir. Kırığın bir miktar iyileşmesinden sonra at ayağa kalkabilse bile tam olarak iyileşmediği için yarım tonluk ağırlığı kaldırması mümkün olmayacaktır. Bundan ötürü ayağı kırılan atların yaşamına son verilmesi uzun yıllardan beri bir çözüm olarak düşünülüp uygulamaya konulmuştur. 

Peki günümüzde ilerleyen teknoloji ile bu  sorunu ortadan kaldırmamız mümkün mü? Eski devirlerde bu imkansız gibi dursa da şu anda bu durumdan kurtulmaları mümkün gibi görünüyor. Gelişen yöntem ve tekniklerle atın yatması söz konusu değil ise askı yardımı ile askıda tutulup hareket imkanı tanınabiliyor.  Ancak bunu da günümüzde uygulayan bakıcı ya da yetiştirici olmadığından uyutma tekniği hâlâ yaygın olarak kullanılıyor.Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes