Headlines

Yalan Üzerine

Yalan Üzerine

Yalan Nedir?

Yalan kelimesi sözlükte, aldatmak amacıyla gerçeğe aykırı olarak söylenen söz ve gerçek olmayan, uydurma söz şeklinde tanımlanıyor. Peki sadece bu amaçla mı yalan söylüyoruz? Elbette, hayır; birçok farklı sebepten ötürü yalana sarıldığımız zamanlar oluyor. Yalan insanlığın arasına nasıl karıştı bilinmez ama hayatımızda yer ettiği kesin. Öyle ki yalan ve yalancılar hakkında birçok atasözü ve deyim türetmiş. Birkaç örnek vermemiz gerekirse;  
Çok laf yalansız, çok mal haramsız olmaz. 
Dünya tükenir; yalan tükenmez.
Ardıcın közü olmaz, yalancının sözü olmaz.
şeklinde sıralayabilir ve isteğe bağlı olarak da listeyi uzatabiliriz.Ben Yalanı Sevmem Yalanı

Ben yalanı sevmem, şeklinde bir söz vardır. Bunu, hayatta herkesin bir kez mutlaka kurduğu cümleler arasında sayabiliriz. Ancak bu da yalandır. İyi veya kötü niyetle muhakkak hepimiz yalan söyleriz. Bazen sevdiğimiz insanlar üzülmesin diye tutarız yalanın elinden. Buna halk arasında tatlı yalan denilir.

Yalan Konusunda Psikolojik Yaklaşım

Psikologlar, karşılaştığı sorun ve problemleri çözecek kabiliyette olmayan insanların etraflarında yalanlarla örülü gerçek dışı bir dünya yaratarak mutlu olma eğilimi gösterdiklerini öne sürüyorlar ve yalan yalandır anlayışını benimsiyorlar. Beyaz da olsa siyah da olsa söylenen söz karşıdakini yanlışa yönlendiriyorsa bunun yalan olarak karşılık bulması ve ayrıma tabi tutulması gerektiğini savunuyorlar. Ruhsal sorunları olan kimselerin söyledikleri yalanların da görmezden gelinmesi gerektiğini öne sürüyorlar. Bir de travmatik bir olay yaşayan ve bu durumdan psikolojik olarak zarar gören kişilerin sanki o hadise hiç yaşanmamış gibi davranıp konuşmalarını da yalan kapsamına almıyorlar. Yalana İslami Yaklaşım

İslam inancına göre ise yalan söylemek haramdır. İslam alimleri tarafından aktarılan hadisi şeriflerden yola çıkılarak yalanın imana aykırı olduğuna ve münafıklıkla eşdeğer tutulduğu söylenilebilir.  Hatta güldürme amaçlı, şaka yollu söylenen yalanlar bile İslam'da kabul görmezler.

Yalan Er Geç Ortaya Çıkar

Ne amaçla söylenirse söylensin doğrunun er ya da geç ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu olduğu da söylenir. Bununla ilgili de bir atasözümüz vardır:
Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.
Çok yalan söyleyen, hastalık derecesinde yalancı olan insanlar çoğu zaman söyledikleri yalana kendileri de inanır. İnsan sarrafı olduğunu düşünen kişiler bile onların ne mimiklerinden ne de ses tonlarından yalan söylediğini anlayamazlar. Ancak onlar da bazen gerçek ve yalan arasında kalırlar ve halk arasında ağzından kaçırma diye tabir ettiğimiz bir durum neticesinde gerçeği ortaya dökerler. Çünkü insan beyni gerçeğe odaklıdır; yaşanmış, duyularla algılanan olayları hafızaya kaydeder ve anı kurtarmak adına söylenen yalanları geri planda tutar. Mekanizmanın işleyişi itibariyle daha biz düşünürken ağzımızdan kelimeler dökülüverir. Çünkü beyin birçok şeyi daha biz düşünürken yapar. Bu öyle küçük bir zaman diliminde gerçekleşir ki kavramamız oldukça güçtür. Netice itibariyle insan, fıtratı gereği yalana öyle meyillidir ki gerçeği ortaya çıkarmak için makinesini icat etme gereği duyulmuştur. Yalan, gerçekten kaçmamız gerektiği zamanlarda sığındığımız bir limandır. Ömrümüz boyunca birden fazla kez öyle ya böyle yalan söylemişizdir. Ben hiç söylemedim diyenler sadece kendini kandırır. Ne de olsa hiçbirimizin burnu uzamıyor. 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes