Headlines

Twitter ve Facebook


TWİTTER VE FACEBOOK

İkinci Yüzümüz

Google'a ikiyüzlü yazınca karşımıza çıkan tanımda özü sözü bir olmayan kimse diyor. Yani eskiler bu anlamda kullanıyorlarmış. Günümüzde ise ikiyüzlülük deri değiştirerek farklı bir kalıba girdi. İnternet çağında sürekli değişen, gelişen ve yenilenen sosyal medya platformlarıyla kişiler kendilerine yeni kimlikler yaratmaya başladılar. Gerçek hayatta şahsen tanıdığımız bir kimseyi internet ortamında tanımakta güçlük çektiğimizi söylemek mümkün.

Sosyal Medya İle İlk Tanışma: Facebook

Sosyal medya ile ilk tanışmamız Facebook aracılığı ile oldu. O dönemde neredeyse herkes uzun zamandır görmediği, irtibatını kopardığı ve haberini alamadığı bir arkadaşını bulmak için bu siteye üye oluyordu. Herkeste, belki o da üye olup profil açmıştır umudu, vardı. Daha sonra giderek yaygınlaştı ve her eve girdi. Hayatımıza giren her şey gibi onu da kendimizce yorumlayıp değiştirdik; o da bize ayak uydurdu. Üstelik tüm dünyada aynı güzergahta ilerledi. Bir müddet sonra arkadaş bulma aracından daha çok kendini ifade etme ortamına dönüştü. Gelen güncellemelerle fotoğraf ve video paylaşmak kolaylaştı. Artık hiçkimsenin gizlisi saklısı yoktu. Bir nevi mahremiyetimiz ortadan kalktı.

Twitter İle Tanışıyoruz

Bunun arkasından Twitter ile tanıştık. İlk etapta 140 karakter kısıtlaması olduğunu öğrenince şöyle bir burun kıvırdık. Ne de olsa insan kendini dolu dolu ifade etmek istiyor. Facebook ve Twitter kıyası başladı sonrasında; ikiye ayrılmalar oldu ancak zaman geçtikçe her eve Twitter da girdi. Düşünüldüğünün aksine kesik kesik yazmak bir kerede tüm düşüncelerini paylaşmaya galip geldi. Bunlara ilaveten instagram, snapchat, vine, foursquare derken alternatif olamasa da Twitter ve Facebook'a eklenti olabilecek birçok uygulama piyasaya sürüldü. Nihayetinde bütün mahremiyetimizi kaybettik. Ne yiyoruz, ne içiyoruz, ne giyiyoruz, kimi seviyoruz, neredeyiz derken tüm sırlarımızı ortaya bir bir döktük. Elbette hiçbir şeyi birebir yansıtmadık. Resim çektik ama filtreledik; bütçemiz yeterli olmasa da güzel mekanlara gidip kendimize elit havası kattık. Hiç kendimiz gibi olmadık.

Hayatımız Değişti

Tüm bunlara ilaveten bulunan her yeni uygulama insan hayatında önemli değişikliklere sebep oldu. Elbette her şey kötü gidecek değildi. Örneğin; İnstagram kurtları yeni yerler keşfedip güzel fotoğraflar çekmek için doğal güzellikleri ziyaret etmeye başladılar. Gezmeyi, dolaşmayı öğrendiler bir nevi. Twitter'da özellikle son dönemde yaygınlaşan zaman akışı (flood) ile araştırmayı, okumayı öğrendiler. Hazindir ki tüm bunların sebebi doğası gereği insanın yaptığı bir şey değil de beğeni toplamak adına verilen çabaların eseri.

Twitter ve Facebook Farkı

İlgimi çeken bir diğer nokta da Twitter ve Facebook arasındaki farklılıklar. Tıpkı son dönemde bazı profillerde gözüme ilişen bikinili kız - iç çamaşırlı kız karşılaştırması gibi bu iki sosyal medya ortamında da benzer bir durum var. Mesela tanımadığınız bir kimse sizi Facebook'tan takip ettiğinde ''Ne alaka?'' demenize rağmen Twitter'da bunu memnuniyetle karşılıyorsunuz. Özellikle bu durumun psikolojik bir tahlile gereksinim duyduğunu düşünüyorum.  
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes