Headlines

Sokakta İnsan Yok

Sokakta İnsan Yok

Kedicikten Bahsedelim

Az önce Hollanda'da yaşayan abimle sohbet ediyorduk ve geçtiğimiz günlerde sokakta bulduğum kedinin oyun oynarken çekilmiş bir videosunu yolladım. Sahi kedicikten hiç bahsetmedim. Arkadaşımla yeni yerler keşfetme maksadıyla gezindiğimiz günlerden birinde müstakil evlerin ağırlıkta olduğu bir mahalleden geçerken önümüze iki kedi çıktı. Biri bildiğiniz kara kediydi diğeri de bizim minnoş. Henüz daha iki aylık bile değildi ve diğer kedinin arkasına takılmış tin tin yürüyordu. Tam o sırada bir karga yere inerek kediciğe saldırdı. Elbette hemen kovaladım ve yanına gittim. Bir de ne göreyim gözlerinden biri neredeyse kapanmak üzere ve çok cansız, bitkin bir halde olduğu yere sinmiş, korkudan da tir tir titriyor. Oradaki bir evin bahçesinde oturan iki kadından içine koymak için bir kutu istedim. Sağ olsunlar hemen getirdiler. Ardından eve getirip bir başka kutunun içinde yer hazırladım. Önüne süt, balık ve peynir bıraktım. Daha doğrusu hepsini tek tek denememe rağmen hiçbirine dokunmadı. Ben de hal böyle olunca önüne bırakıp diğer odaya geçtim. Ertesi sabah erkenden veterinere götürüp durumu izah ettim. Hasta olduğunu söyleyip bazı iğneler yaptı. Gözlerine de ilaç sürdüler. İlerleyen günlerde bir kez daha ziyarette bulunup aynı işlemi tekrarlattım. Şimdi kedicik çok sağlıklı ve evin içinde oyunlar oynuyor. Aslında ilk aldığımda iyileşince bırakırım diye düşünmüştüm fakat öyle cana yakın, öyle tatlı ki kıyamadım.


Avrupa'da Hayvan Olmak

Başa dönecek olursak abime gönderdiğim videodan sonra bana şöyle yazdı: O burada en az 100 Euro eder. Ben de şakayla karışık cevap verdim: Bu işe girelim o zaman. Vallahi burada sokakta hayvan görmen çok zor; hayvanlara insanlar kadar değer veriyorlar, dedi. Ben de cevabı yapıştırıverdim: Burada da sokakta insan yok.  

Gerçekten de ülkemizde hayvanlara verilen değer o kadar az ki bunu kıyaslayacak bir şey bulmak mümkün değil. Sokakta kedileri teklemeyen mi dersin, karnını deşip marifetmiş gibi resim paylaşan mı ararsın etrafımız böyle aşağılık karakterle dolu. Sırf bir başka canlıdan daha güçlü olduğu için kendinde onu öldürme hakkını bulanların acılar içinde ölmelerini diliyorum. Şimdi böyle söyleyince ''Et yemiyor musun?'' diyenler olacaktır. Benim bahsettiğim mesele bu değil. Ben sokak hayvanlarını yahut vahşi doğadaki canlıları zevk uğruna katledenleri söylüyorum. Doğanın bir kanunu olarak canlılar bir besin zinciri dahilinde yaşarlar ve her canlının beslenme alışkanlıkları, avlanma alanları farklıdır. İnsanoğlu da beslenme adına tüketebildiği canlıları avlayabilir yahut yetiştirebilir. Bunda bir sakınca görmüyorum. Ancak bir kedinin karnını deşmek nasıl bir caniliktir bunu da anlayamıyorum.

Sokak Hayvanlarına Yardım Edin


Yazmaya devam etsem bu konu uzar gider. Daha önce de bahsetmiştim; ülkemizin ekonomi ve eğitim alanında geri kalmışlık seviyesi arttıkça bu ve benzeri vakaların görülme sıklığı da artıyor. İnşallah gelecekte bunlar birer kötü anı olarak kalır ve en azından torunlarımız daha iyi bir dünyada yaşar. 

Bu arada imkanınız varsa sokakta karşınıza çıkan bir yavru kedi veya köpeği sahiplenmenizi tavsiye ediyorum. İmkanı olmayanlar da sokakta hasta hayvan gördüklerinde belediyelere haber verirlerse sevinirim; birçok yerde sosyal belediyecilik anlayışı yerleşmiş durumda ve hayvanlar için özel birimler kuruluyor.  


BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes