Headlines

Siyaset ÜzerineSiyaset Üzerine

Siyaset Nedir?

''Siyaset nedir?'' sorusuna karşılık gelen cevap genellikle ''En iyi yalan söyleme sanatıdır'' şeklinde oluyor. Oysa ben öyle düşünmüyorum. Kendimi bildim bileli siyasetle ilgileniyorum ve bana birçok artı değer kattığına inanıyorum. Şimdi bunları sıralamaya çalışacağım.

Öncelikle dahil bulunduğum siyasi yapı içerisinde sağlam dostluklarım var. Bir derdim, tasam olduğunda ilk olarak onlar yetişiyorlar. Bununla beraber hemen hemen her sektörden çalışan yahut işveren olduğundan dolayı ihtiyaç dahilinde hepsine ulaşmam mümkün oluyor. Bulunduğum her ilde çalacağım bir kapı mevcut. Mesela; Taksim'de cüzdanımı kaybetsem nereye gideceğimi biliyorum. Sadece bulunduğum ilde değil tüm il ve ilçelerde başım sıkıştığında uğrayabileceğim bir adres var. Hepsinden önemlisi hayata farklı bir açıdan bakıyorum. Etrafımda felsefecisinden tutun da sosyoloğuna; avukatından tutun da bir alanda uzmanlaşmış profesörüne kadar bir çok insan var. Hepsi ile bir araya gelip çeşitli konularda istişare yapma imkanı buluyorum. Bence imkanı olan herkes fikirleri doğrultusunda hareket eden bir siyasi kuruma dahil olmalı.

Apolitik Olmak Saçmalığı

Apolitik insanlar var bir de. Onları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Sosyal medya üzerinden ülke gündemi hakkında konuşmayı ve mevcut siyasi yapıları eleştirmeyi çok severler fakat onlar apolitiktir. Oy kullanmazlar, kullanırlarsa da baraj altı kalan bir partiden yana tercihte bulunurlar. Sözde iktidar karşıtıdırlar ve muhalefetten de memnun olmadıkları için kişisel tepkilerini bu şekilde ortaya koymaktadırlar. Biraz cahildirler halbuki; verdikleri o oylar ülkemizdeki seçim sisteminde büyük oranda iktidar partisine yaramaktadır. Hiç oy vermediklerinde de durum aynıdır. Bilinçli bir vatandaşın ülkesinin geleceği hakkında nasıl fikir beyan edeceği hususunda fikirleri yoktur. 

Evet, ne yazık ki ülkemizde yerleşmiş olan seçim sistemi bizi birkaç parti arasında seçim yapmaya zorluyor. Eğer bunlar arasında fikirlerimizi yansıtan ve düşüncelerimizi Meclis'e taşıyacağına inandığımız bir parti yoksa  karar vermekte güçlük çekiyoruz. Lakin iktidardan memnun değilsek başka alternatifimiz de yok. Karınca dağa küsmüş dağın haberi olmamış, misali çocukça bir tavır takınmanın alemi de yok. 


BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes