Headlines

Sarayburnu'nda Çay Yok

Sarayburnu'nda Çay Yok

Alkol kullanmayan bir kişi olarak benim için İstanbul'da gezip dolaşmak demek çay bahçesi demek. Hangi semtte, nerede çay bahçesi var bilirim. Özellikle manzaralı olanlar tercihimdir. 

Geçtiğimiz günlerde kız arkadaşım ve yakın bir dostumla beraber iftardan sonra demli bir çay içmek maksadıyla Sarayburnu'ndaki çay bahçesine gitmeye karar verdik. Sirkeci'de ufak adımlarla Gülhane Parkı'nın giriş kapısına ulaştık. Bu noktaya geldiğimizde ilk dikkatimizi çeken şey ise parkın içerisinde yapılan peyzaj çalışması oldu. Çimlerin yenilenmesi ve park içerisindeki kamelyaların düzenlenmesi çok hoş olmuş. Işıklandırma da harika diyebilirim. Sohbet ede ede Gülhane'nin bayırından yukarı doğru çıktık ve en uç noktaya vardığımızda büyük bir hayal kırıklığına uğradık. Çay bahçesi tamamen kapanmıştı ve etrafına bariyer kurulmuştu. Bariyerin üzerinde de ''Tehlikelidir girilemez'' yazıyordu. Ne olduğunu anlayamadık ve hemen telefonlara sarılıp Google'ı ziyaret ettik. Öğrendiğimiz gerçek karşısında ise şoka uğradık.

Sarayburnu'nu Tanıyalım

Burada bir parantez açmak istiyorum çünkü İstanbul dışında yaşayanların konuyu anlamasına yardımcı olmam gerekiyor. Bu çay bahçesi oldukça salaş ve nostaljik bir mekandı. İki yüz dereceden daha fazla bir görüş açısına sahip olmakla beraber boğaz ayaklarınızın altında uzanıyordu. Sağ tarafınızda Kadıköy, Üsküdar, Haydarpaşa Tren Garı, Kız Kulesi ve Adalar, sol tarafınızda Dolmabahçe, Galata Kulesi, Pier Loti; arkanızda Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı ve önünüzde ise hiç bitmeyecekmiş gibi uzanan boğazın o büyülü görüntüsü. Marmara Denizi'nde karınca misali gezinen vapurlar, sallar, tekneler ve gemiler. Hepsi bir anda yok olup gitmişti. Çay bahçesinin kapatılmasını geçtim çekilen bariyerler bütün zevkimizin önüne çekilmiş çelik setler gibi yükseliyordu. Kimi zaman arkadaşlarla oraya gidip çimlere serilir ve boğazı izlerdik; artık bundan da mahrum kalmıştık.Rant Her Şey

Peki ne olmuştu da bu duruma gelmişti. Hiçbir şeyin doğru dürüst yapılmadığı, rantın her şeyden önde olduğu güzel ülkemde hizmet adı altında yapılan Marmaray çalışmaları neticesinde zeminin yapısı bozulmuş ve Topkapı Sarayı'nın denize doğru kaymasına sebep olmuş. Evet, yanlış duymadınız; milyarlarca lira harcanarak yapılan Marmaray kazısında böyle bir ihmal sonucu Topkapı Sarayı günbegün denize doğru kayıyor. Ülkemizde taşlaşmaya olan rağbet ve yapılan binalarda hiç olmayan mimari kaygının farkındaydık da tarihe düşman olunduğunu bilmiyorduk. 

Lafı fazla uzatmanın gereği yok; içimize yıllar yılı sirayet etmiş olan vurdumduymazlık bakalım ilerleyen günlerde bizi hangi zevklerimizden mahrum bıracak. Kısacası; Sarayburnu'nda çay yok artık.
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes