Headlines

Pluto Yalnızlığı

Pluto Yalnızlığı 

Pluto; Güneş'in Üvey Evladı

Pluto; Güneş'in üvey evladı, bilim dünyasının istenmeyen çocuğu. İnsanlığa en uzak ama en yakın gezegen; çocukların sevgilisi. Clyde Tombaugh onu ilk keşfettiğinde bilim dünyasını büyük bir heyecan kaplamıştı.Pluto öyle bir gezegendi ki gezegen demeye bin şahit ister desek yeridir; diğer bütün gezegenlerden hem biçim hem de yön hem de zaman olarak farklı bir yörüngeyle Güneş'in etrafında geziniyordu. O kadar tatlı o kadar şirindi ki Walt Disney bir çizgi film karakterine Pluto ismini verdi. Ama pek de uzun sürmedi Pluto'nu üzerindeki ilgi; onu sırf yöründesindeki enkazı temizlemiyor diye gezegen olmaktan çıkardılar. Pluto o kadar çok seviliyordu ki bu kararın ardından ayaklanıp gösteri düzenleyenler bile oldu. Fakat bilim dünyasının kuralları katıydı ve o artık gezegen değildi. Pluto bu duruma kızıp bize hiç küsmedi hatta aldırış bile etmedi diyebiliriz. Çünkü onun el ele dans ettiği Charon isimli kendisinden biraz büyükçe bir sevgilisi vardı. İkisi birlikte mutlu, mesut bir şekilde yörüngedeki turlarını atarken adeta dans edercesine birbirlerinin etrafında dönüyorlardı.

Pluto Yalnızlığı

Pluto yalnızlığı diye de bir şey var bu hayatta; benim aslında değinmek istediğim nokta bu. Yine kendimi Pluto'ya kaptırıp konudan koptum. Nedir bu Pluto yalnızlığı? diye soranlar olduğunu duyar gibiyim. Aslında çoğumuz hayatımızın bir döneminde Pluto yalnızlığı yaşarız. Bazen bu o kadar uzun sürer ki hayata gözlerimizi yumduğumuzda da dahi bizimle birliktedir. Severiz, aşık olur ve bağlanırız. Sevdiğimizin dışında hiç kimse umrumuzda olmaz. Eşimizden dostumuzdan uzaklaşır, her şeyimizi ona adarız. Tıpkı Pluto ve Charon gibi el ele verip evrende geri kalan her şeye inat dansımızı sürdürürüz. Hakkımızda kimin ne düşündüğünü aldırış etmeden yaşamımızı sürdürürüz.

Bazen hayatların birleştirilmesi ile sonuçlanır bu ilişkilerimiz ve o zaman bir nebze de olsa gözlerimizi açıp etrafımızı görmeye başlarız ama yine de o baş köşededir, baştacıdır. Kimi zaman da uzun sürmez yolculuğumuz ve bir tam tur dönmeden Charonumuz ellerini usulca ayırır ellerimizden. Yeniden başa sarar her şey; bir zaman bir kenara itilen o eski dostlar dinler derdimizi, onlar avutur bizi. Belki bir sonraki ilişkimizde dengeyi daha iyi kurarız belki de dengemizi iyice kaybeder ve Pluto'dan bile daha uzağa gideriz. 

Pluto yalnızlığı güzeldir aslında ama bir bakıma da sıkıntılıdır. Bu sebepten ötürü aile - sevgili - dost üçlemesi arasındaki dengeyi en iyi şekilde kurmak daima en hayırlı ve iyi olanıdır. Ama bir kere Pluto yalnızlığı yaşamadan da bu hayatın tadı çıkmaz. 

BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes