Headlines

Ne Kadarlık Altılı Ganyan Kuponu Yapmalıyım?

Ne Kadarlık Altılı Ganyan Kuponu Yapmalıyım?

At yarışlarına yeni başlayan birçok kişiden duymaya alıştığımız bir cümle bu: Ne kadarlık altılı ganyan kuponu yapmalıyım? At yarışları hakkında bilgisi olmayan ve sağdan soldan duydukları ile müşterek bahislere dahil olmaya karar veren bir kimseden böyle bir soru duymak çok da garipsenmemeli aslında. Ancak böyle düşünen yarışseverlerin büyük bir yanılgı içinde olduğunu söylememiz gerekiyor. At Yarışında Şans Faktörü


At yarışlarında bilgi, birikim ve tecrübeden daha önemli bir şey varsa o da şans faktörüdür. Geçmişte bunun birçok örnekleri sergilenmiştir ve 6 kuruşa altılı ganyanı yakalayıp büyük bir ikramiye elde edenlerin yanı sıra 25 kuruşa yedili ganyanı tek başına bulanlar da olmuştur. Böyle bir durumu sadece bilgi, birikim ve tecrübe ile açıklamak gerçekten eksik kalır. Bu sebepten şans daha mühimdir. Zaman zaman oluşturdukları düşük bütçeli kuponlarla büyük ikramiyeler elde edenlere de hepimiz şahit olmaktayız. 

Sonuca Etki Eden Birçok Faktör Var

At yarışları her zaman herkesin söylediği gibi iki canlının bir araya gelerek yaptığı bir spor. Biri formda, diğer değilse bu sonuca muhakkak yansıyacaktır. Formda olan safkan formsuz binicisinin kontrolünde kazansa dahi düşünülenden daha kötü bir performans sergileyecektir. Diyelim ki her ikisi de çok formda; at kazanacak, jokey iyi binecek durumda. Böyle bir halde bile birçok değişkenin sonucu etkileyebileceğini söylemek mümkün. ''Peki nedir bunlar?'' şeklinde bir soru yöneltecek olursanız sizin için madde madde sıralayabiliriz. Koşu Sonuçlarına Etki Eden Değişkenler


At yarış içerisinde trafik sorunu yaşayabilir. Bilindiği üzere yarış atlarının kendilerine has bir yarış karakteri vardır; kimi belli bir temponun altında veya üstünde başarılı olmazken, kiminin uzun kiminin de kısa sprinti vardı. Atını iyi tanıyan veya ilk kez bindiği bir safkanda talimatları yerinde uygulayan bir jokey tam sprinte kalkacakken önü kapanabilir ve mesafe kaybederek sprintini gerçekleştirdiğinde başarısız olabilir. Bunun tam tersi durumda ise jokey sprint mesafesini iyi ayarlayamaz ve kısa sprinti olan bir at ile erken öne çıkıp geriden gelen rakiplerine boyun eğebilir. 

Safkan starttan çıkmaz, jokey kamçısını düşürebilir. Yarış içerisinde at bir sağlık sorunu yaşayabilir. Örneğin; sıkça rastlanan kanama vakaları. Diğer atlar tarafından faul yapılabilir. Binici kötü idare edip -at yarışı jargonu ile söylemek gerekirse- atı kantarmada boğabilir. Yarış sahalarında zaman zaman rastladığımız ve her defasında tekrarlanmaması için dua ettiğimiz hadiselerden biri olan jokeyin attan düşmesi durumu gerçekleşebilir. Atın yem bırakma sorunu olabilir. Galopları eksik veya fazla gösterilmiş olabilir. 

Şu anda aklımıza gelmeyen birçok faktör mevcut ancak en sık rastlananları bu şekilde özetleyebiliriz. Yani siz her ne kadar bir ata güvenseniz, çalışmalarınızı eksiksiz yaptığınıza inansanız da tüm çarkların lehinize işlemesi gerekiyor ki bu da başlı başına şansınızla alakalı bir durum. 

Bütçemizi Aşmadan Şansımızı Arayalım


Tüm bunlardan yola çıkarak bütçemizi aşmadan, cebimizi delmeden yapacağımız kurgularla şansımızı aramak en doğrusu olacaktır.
Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes