Headlines

Kuzguncuk'ta Gezinti

Kuzguncuk'ta Gezinti

Kuzguncuk'a hiç gittiniz mi? Eğer İstanbul'da ikamet ediyorsanız ve bu şirin semte ziyarette bulunmadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir. Ben uzun yıllardır bu küçük yerleşim yerinin müdavimiyim. İstanbul'a ilk geldiğim yıllarda çok sevdiğim bir arkadaşımın daveti üzerine ilk kez gidişimin üzerinden tam on dört yıl geçti. Her gidişimde aynı yerde oturur ve çayımı yudumlarım. 

Tam Sandığımız Her Şey Eksik

Tam yaptığımızı düşündüğümüz her şey biraz eksiktir aslında. Yukarıda Kuzguncuk'a uzun yıllar boyunca aksatmadan gittiğimden bahsettiysem de aslında hiç gitmemişim. Bunu bu yıl fark ettim. Kuzguncuk en çok ''Ekmek Teknesi'' ile bilinir. Geçmişte televizyonlarda gösterilen bir aile ve komedi dizisi olan bu yapımın çekim yeri Kuzguncuk'tur. Kahvehane, fırın ve evler hâlâ yerinde durur. Üsküdar'dan on beş dakika yürüyerek veya Beykoz yönüne giden herhangi bir toplu taşıma aracına binerek Kuzguncuk'a ulaşmanız mümkün. Gideceğiniz veya gitmeniz gereken yer ise otobüs durağının tam karşı sokağı. Sokaktan içeri girdiğinizde sağlı sollu şirin dükkanlar hemen dikkatinizi çekecek. Az ileride kaldırıma atılmış taburelerde oturup keyifle çayını yudumlayan insanlar göreceksiniz. Biraz daha ilerlediğinizde Ekmek Teknesi tabelası asılı olan ve dizide fırın olmasına karşın şu anda farklı bir işletme olarak kullanılan iş yeri gözünüze ilişecek. Her adımınızda farklı bir güzellik keşfedeceksiniz. Dizideki o meşhur kahvehaneyi geçtikten sonra tatlı mı tatlı Kuzguncuk Bostanı çıkacak karşınıza, bostanın hemen önündeki ev de dizide kullanılmış. Daha ilerilere gidecek olursanız Acı Hayat dizisinde kullanılan ev ile Kara Sevda dizisinin setini görebilirsiniz. 

Kuzguncuk'un farklı bir havası vardır. Ağaçlardan yayılan esinti ve topraktan yükselen koku size huzur verir. Eğer kendinizde o gücü bulur ve hiç bitmeyecekmiş gibi yükselen yokuşlarından yukarıya çıkacak olursanız eşsiz bir boğaz manzarasının sizleri beklediğini söyleyebilirim.  Ayrıca Kuzguncuk'un esnafı genellikle yerlidir ve çok cana yakındır. 

Birgün bu bölgeye yolunuz düşerse muhakkak yukarıda bahsettiğim küçük çay ocağının önündeki taburelere oturup soluklanın.
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ  

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes