Headlines

Kanseri Yenebilir Miyiz?

Kanseri Yenebilir Miyiz? Kanserle Yüzleşmemiz


Geçtiğimiz yıl annemin kanser olduğu gerçeği ile yüzleştik. Aslına bakarsanız bir yıl önce de babama gırtlak kanseri teşhisi konulmu ve ışın tedavisinin ardından cerrahi operasyonla kurtuldu. Halk arasında iyi huylu olarak bilinen bir kanser türü olduğundan hayati tehlike de yaşamadı. Ancak annemin durumu biraz daha ciddiydi; kanser üçüncü evreye ulaşmıştı ve çok fazla olmasa da yayılmıştı. Acil bir operasyonla kanserin çıkış noktası olan yumurtalıkları başta olmak üzere iç organlarından hayati önem taşımayan yani bir bakıma olmasa da olur durumundakileri temizlediler. Elbette bu cerrahi müdahale her şeyin başlangıcıydı. 

Burada bir dipnot düşmek istiyorum: Annem ameliyattan çıktığında narkozun etkisindeydi ve sevdiklerini sayıklıyordu. İlk kez annemi öyle bitkin ve çaresiz gördüm. Elimi tutup sıktığında içime öyle bir ağırlık çöktü ki anlatamam. Dayanamadım ve odayı terk ettim.  Ardından geri döndüğümde karnına bir ağırlık koymuşlardı. Dikişler atmasın diye böyle bir önlem alınıyormuş. Çok ağrıyor oğlum ne zaman alacaklar? diye sordu. İçim bir kez daha burkuldu. Anne ve babanın kıymetini o gün çok daha iyi anladığımı söyleyebilirim. Bazen göçüp gittiklerini düşünürdüm de o an hissettiklerimin yüzde birini bile hissetmezdim. 

Kanserle Savaşımız Başladı


Ameliyatın ardından doktorlar çok ümitsiz konuşuyorlardı. Kansere ilişkin kan değerleri çok yüksekti. Sekiz aylık bir kemoterapi sürecini uygun gördüler. Bizim için her şey daha yeni başlıyordu. İlk iş olarak anneme moral verdim. Toplumda kanser hastalarına kesin ölür gözüyle bakıldığı için onda da bu korku yerleşmişti. Korkmamasını sağladım. Mücadeleye teşvik ettim. Oturdum günler boyu saatlerce araştırdım; ne yemesi ne içmesi lazım, nelerden uzak durmalı.  Şunun da altını çizmem gerekiyor; doktorlar kemoterapi sürecinde yememesi gereken birkaç şey dışında beslenme konusunda tavsiyelerde bulunmuyorlar. Daha sonra her sabah kalkıp kahvaltısını, ardından öğle yemeğini ve son olarak akşam yiyeceklerini tek tek hazırladım. Birçok besin takviyesi yaptım. Normalde yemeye içmeye düşkün olmayan annem bir müddet sonra iyileşme sürecine girdiğini görünce ben önüne koymadan kendi arzusuyla beslenme alışkanlığını düzeltip daha dikkatli olmaya başladı. Öyle ki doktorlar ayda bir kandaki kanser değerlerine baktıklarında hayretler içerisinde kalıyorlardı. Annem öyle hızlı aşama kaydediyordu ki İkinci seansın sonunda başlangıç değeri neredeyse 3/4 oranında düşüş göstermişti. Buna ilişkin bir görseli de aşağıya bırakıyorum.

Hastanenin onkoloji bölümünde birçok hastanın cahillik ve bakımsızlıktan vefat ettiğine şahit oldum. Yazımın devamında belki birkaç kişiye faydası dokunabilecek bilgiler vereceğim. 


DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes