Headlines

Kanser Tedavisinde İzlenecek Yol


Kanser Tedavisinde İzlenecek Yol


Doktor Tavsiyelerine Uyun

Aslında başlıkta yazılan şey doğru değil. Kanserin tedavi yöntemlerinden bahsetmeyeceğim. Benim anlatacaklarım kanserle savaşırken vücudu nasıl dinç ve ayakta tutacağınızla ilgili çünkü kanseri yenmenin bir yolu var; doktor tavsiyelerine bire bir uymak, tedaviyi aksatmamak, sağlıklı beslenme, spor ve moral konularında taviz vermemek.


Kemoterapi Süreci

Bir önceki yazımda anneme kanser teşhisi konması, cerrahi operasyon, neler yaptıklarımız ve kemoterapi sürecinden bahsedip onkoloji servisindeki gözlemlerimden kısaca bahsetmiştim. Burada ise onkoloji hastalarının yakınlarıyla ilgili bazı tespitlerimi ve bizim kemoterapi seansları sürecinde nasıl bir yöntem izlediğimizi anlatacağım. 

Onkoloji bölümüne ilk adım attığımızda benim de kanserle ilgili en ufak bir bilgim yoktu. Kulaktan kulağa dolaşan felaket senaryoları ve mucizevi kanserden kurtulma hikayeleri dışında hiçbir fikrim yoktu. Ama siz korkmayın; kanser artık o kadar kötü bir şey değil. Her şeyin temelinde inanç yatıyor. Bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durum bu; insan eğer bir şeye inanırsa beyin de o yönde çalışıp ilgili organlara sinyaller gönderiyor. ''Kanser oldum, öleceğim.'' derseniz zaten kurtulmanız mümkün değil. Yeneceğinize inanmanız ve bu doğrultuda üzerinize düşeni yapmanız yeterli. 

Vücudun Temel İhtiyaçları

Bilindiği üzere kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar kanserli hücrelerle savaşırken sağlıklı hücrelere de zarar veriyor. Yani sadece tedaviye gidip hayatınıza olduğu gibi devam etmeniz kurtulmanızın yolunu açmaz. Öncelikle bilinmesi gereken şey ise vücudun günlük ihtiyaçlarının olduğu. Bu gereksinimlerin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmak için Google'a ''Vücudun günlük temel ihtiyaçları'' yazmanız yeterli. Sadece protein, yağ, glikoz gibi basit şeyler olarak düşünmeyin. Ben burada bu meselelere değinmeyeceğim. Söyleyeceklerim de çok basit ve açık olacak. Fakat ilk olarak onkoloji bölümü gözlemlerimi aktarmak istiyorum. Eğer siz de bu şekilde iseniz hemen vazgeçin.


Onkoloji Bölümü Deneyimlerim

Onkoloji bölümünde hasta yakınları genellikle hastalarına ölecek gözüyle bakıyor. Neredeyse sohbet ettiklerimin %95'i umutsuzdu. Bu arada hastanız kemoterapide iken sizin yapacağınız en güzel şey sizinle aynı kaderi paylaşan bir başka hasta yakını bularak konuşup dertleşmek. Umutlu olanlar arasında beslenme konusuna dikkat edenlerin sayısı da çok azdı. Verilen ilaçların yeterli olacağını düşünen kişi oranı ise çok fazlaydı. Beslenmeye dikkat edenlerle derinlemesine konuştuğumda oradan buradan duydukları ve külliyen yetersiz ve yanlış metodları uyguladıklarını gördüm. Zaten şunu yersen geçermiş, bunu yersen kurtuluyormuşsun gibi safsatalara değinmek bile istemiyorum. Sırf yakınları onların kurtulacağına inanmadığı için birçok hasta gözlerimin önünde yitip gitti. Elbette alınyazısı diye de bir şey var ancak her şeye alın yazısı deyip geçersek halimiz nice olur. Biz önlemimizi alalım, elimizden geleni yapalım ondan sonra da Allah'a tevekkül edelim. En azından aksi bir durumda ''Hiçbir şey yapmadım'' diyerek kendi kendimizi suçlamayız.

KANSERİ YENEBİLİR MİYİZ? YAZIMI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ


Vücudun Alması Gereken Besinler

Az önce de söylediğim gibi; vücudun hücreleri onarıp yenilemesi ve zinde kalması için vücudun her gün alması gereken besinler var. Bunlar içerisinde en önemli olanları ise vitaminler ve mineraller. Protein, yağ, şeker gibi besinleri zaten bir şekilde alıyoruz. Bunun yanı sıra antioksidan etkisi olan sebze ve meyveler de öncelik arz ediyor. Elbette su tüketimi artırılıp düzenli egzersiz yapılması gerektiğinden de bahsetmek gerekiyor. Yazdıkça aklıma başka şeyler geliyor ve konu farklı mecralara kayıyor. Bu yüzden bir sonraki paylaşımımda tüketilmesi gereken besinleri tek tek yazacağım. Fakat her tedavi yöntemi ve her hastanın durumu farklı olduğundan siz yine de doktorunuza danışın. En azından söyleyeceklerim içerisinde tüketilmemesi gereken bir besin varsa sizi bilgilendirecektir.


BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes