Headlines

Google'ın Sihirli Sözcükleri - 2

 Google'ın Sihirli Sözcükleri - 2

Bir önceki içeriğimizde Google'ın eğlenceye yönelik olarak hazırladığı sihirli sözcükleri anlatmıştım. Bugün de günlük hayatta ihtiyaç duyduğumuz anlık bilgilere ilişkin gerekli olan anahtar kelimelerden bahsedeceğim. Google bu alanda uçuş takip, döviz kuru görüntüleme, hava durumu, hesap makinesi, sözlük ve yerel saat gibi bilgilere çok kolay bir şekilde ulaşmanıza olanak sağlıyor. Yapmanız gereken tek şey sihirli sözcükleri Google'ın kulağına fısıldamak.


Yerel Saat


Örneğin; bir başka ülkede olan bir arkadaşınıza acilen ulaşmanız gerekiyor fakat rahatsız da etmek istemiyorsunuz. Bu yüzden bulunduğu yerdeki saati öğrenme ihtiyacı duyuyorsunuz. İşte burada Google'ın time: istanbul sihirli sözcükleri devreye giriyor. Buradaki İstanbul tamamen örnek olarak yazılmıştır. Moskova yazarsanız size o anda orada saatin kaç olduğunu söyleyecektir.
Hava Durumu

Diyelim ki hafta sonu küçük bir gezinti veya arkadaşlarınızla piknik planlamak istiyorsunuz ve hava durumunu öğrenmeniz gerekiyor ya da içinde bulunduğunuz anda yağan yağmurun daha ne kadar süreceğini merak ettiniz. O zaman arama motoruna istanbul hava durumu yazmanız yeterli olacaktır. Google size aşağıdaki gibi bir tablo sunacak ve bir haftalık hava tahminleri ile gün gün, saat saat hava durumu hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.Uçuş Takip

Uçak seyahatleri sizi her zaman tedirgin mi ediyor? Siz binmeseniz dahi bir yakınınızın uçağın düşmesinden korkuyor ve uçağın tekerlerinin zemine değeceği anı iple mi çekiyorsunuz? Sevdiğiniz bir yakınınız sizi ziyarete mi geliyor? Google burada da arkanızda ve size uçağı anbean takip etme imkanı tanıyor. Arama kutucuğuna uçağın uçuş numarasını yazmanız kâfi.

Örnek: flight tk1672 thy

 


Döviz Kuru, Hesap Makinesi ve Çeviri Özelliği


Eğer arama kutusuna ''Dolar ne kadar'' yazarsak bize kuru gösterecektir. Hesap makinesi yazmamız halinde ise logaritmik fonksiyonları dahi çözebilen bir hesap makinesi ile karşılaşıyoruz. 
Google'ın belki de kullanıcıya sağladığı en güzel hizmet ise çeviri yapma özelliği. Bunun için çeviri yazmanız yetiyor. Karşınıza çıkan sözlük ise temel ingilizce bilgisine sahip olmanız halinde çok işe yarıyor. Seksen dokuz dilde hizmet sunan Google'ın sağladığı bu imkandan faydalanmak isteyenler genel olarak cümle cümle çeviri yapmaya çalışıyorlar ve sağlıklı sonuçlar alınmıyor ancak kelime bazında değerlendirildiğinde harika bir uygulama olduğu söylenebilir.


İnternetin hayatın her alanına sirayet ettiği bu çağda Google ve benzeri arama motorlarının çok büyük bir nimet olduğunu belirtmek gerekiyor. Eğer indekslenen milyarlarca sayfayı insan eliyle tek tek aramaya çalışsaydık, bu 50 milyar sayfa için yaklaşık olarak 100.000 yılımızı alırdı. 


BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes