Headlines

Google, Blogger, Adsense ve Adwords

Google, Blogger, Adsense ve Adwords

Google ortaya çıktığı günden bu yana hayatımıza birçok yenilik ve kolaylık getirdi. Önceleri bir arama motoru olarak aradığımız bir içeriği hangi sitede bulacağımıza yönelik bize yol gösteriyordu. Bu işlevini şu anda da mükemmel bir şekilde yerine getiriyor. Üstelik kullanıcıya en doğru ve kesin bilgiyi ulaştırmak adına web sitesi sahiplerine de birçok zorluk çıkartıyor. Eskiden Google aramalarında üst sıralarda yer bulmak için rankı yüksek sitelerden parayla backlink alıp birkaç da özgün makale yayınlamak yeterli oluyordu. Bugünlerde ise giderek zekileşen Google botlarının yanı sıra özgün içeriğe verilen önemin kantarda daha ağır basmasıyla aradığımız bir öğeyi en doğru sitede bulmamız mümkün olabiliyor. 

Google Her Alanda Var

Elbette Google yalnızca bir arama motoru olarak kalmadı. Sürekli kendisini güncelleyerek yeni sekmelerle farklı deneyimler sunmaya devam etti. Basit birkaç örnek vermem gerekirse; istediğim konuya ilişkin resmi Google görsellerde kolaylıkla bulabiliyorum, sevdiğim bir oyuncunun sadece adını arama kutucuğuna yazarak oynadığı tüm dizi ve filmlere rahatça ulaşabiliyorum. Aradığım konuya ilişkin videolar veya yayınlanmış haberler varsa yine bunları da Google'ın sekmelerinde görebiliyorum. 

Blogger


Bir başka Google güzelliği de elbette şu anda sizlere ulaşmak için kullandığım Blogger uygulaması. İnsanların kendilerini ifade etmeleri için harika bir araç. Google size bu hizmeti sunarken alan adı ve barındırma ücreti de talep etmiyor. Kendi sunduğu temalara ilaveten yazılım ve tasarım işiyle meşgul kişiler tarafından hazırlanmış özel görünümler de kullanabiliyorsunuz. Ben Google'ın kendi temasını kullanmayı tercih ettim. Çünkü hem şiir, deneme, öykü, çeviri gibi paylaşımlar yapıyorum hem de sadeliğe önem veriyorum.


Adwords ve Adsense

Google'ın el attığı bir diğer alan ise reklam sektörü. Reklam pazarından en büyük payın Google'a ait olduğunu düşünüyorum. Adsense ve Adwords ile reklam veren, reklam alan ve müşteri ilişkisini en güzel şekilde kuruyorlar. Örneğin; reklam vermek isteyen bir şahıs ya da firma adwords özelliğinden faydalanarak hem kendisi için en uygun anahtar kelimleri hem de hedef kitlesini kolaylıkla belirliyor. Web sitesi sahipleri de bu reklamları kendi arayüzlerinden yayınlayarak para kazanıyorlar. Google bu noktada bir nevi aracı vazifesi görüyor. Ancak bu işi de sıkı tutuyor. Reklam verenlerin zarara uğramaması için çok ciddi tedbirler alınıyor ve yaptırımlar uygulanıyor. Sırf para kazanayım diye kendi sitenizdeki reklamlara tıklamanız ya da tıklatmanız mümkün değil. Google'ın akıllı botları bunu tespit eder etmez sizi sistem dışı bırakıyor. Bu şekilde müşteri odaklı reklam hizmeti verilmiş oluyor yani bir web sitesinde gezinen bir kişi kendisine uygun gördüğü bir reklamı tıklayarak oradan hizmet alıyor. 

Yani Google reklam barındıran sitelere tıklama başına para ödemesi yapıyor.

Google internet sektörünün devi olmaya devam ediyor ve sanırım bu çok uzunca bir süre böyle devam edecek.  
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes