Headlines

Ey Oruç Tut Bizi

Ey Oruç Tut Bizi

Oruç Tutma Meselesi

 
Ramazan ayının son günlerini yaşıyoruz. Bugün (21 Haziran), Allah'ın bin aydan daha değerli kıldığı Kadir Gecesi. Bu gece, insanlığın Kur'an'la müjdelendiği, meleklerin yeryüzüne indiği tanyeri ağarana dek süren bir selamet. Dualar okunacak, tevbeler edilecek, namazlar kılınacak, hatimler indirilecek her eve nur inecek. Bu vesile ile tüm İslam aleminin mübarek Kadir Gecesi'ni kutluyor ve Allah'ın rahmet ve bereketi üzerlerine olsun diyorum. 


Burada ele alacağımız konu ise İslam'ın beş şartından biri olan ve Peygamber Efendimiz'in  

Cennette "Reyyan" denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde Cennete yalnız oruçlular girerler; o kapıdan onlardan başka hiç bir kimse giremez.
sözleri ile önemini vurguladığı oruç tutma meselesi. Her yıl olduğu gibi Ramazan'ın hemen öncesinde ortaya çıkan çok fazla müslüman insanlar hazırladıkları videolarla oruç tutmayanlara tehditlerini savururak İslami duruşlarını bir kez daha pekiştirdiler. Ramazan'ın başlaması ile çok fazla müslüman illerimizde oruç tutmayanlar dayaklarını yediler. Hatta ilk önce hangi ilde dayak vakası yaşanacağına dair bahisler bile yapıldı. Sosyal medya kurtları gelecek ilk haberi dört gözle beklediler. Günler geçtikçe çok fazla müslüman abiler sokaklarda asayişi sağlayıp herkesin oruç tuttuğundan emin olmak maksadıyla tedbil-i kıyafetle dolaşıp herkesi tehdit ettiler. O kadar başarılıydılar ki dondurma yiyen bir çocuğu çok sert bir dille uyararak vazifelerini taçlandırdılar.

Allah Her Yerde

Biz Türkler her ne kadar Gök Tanrı inancından kalma bir ağız alışkanlığı ile, Allah yukarıda, desek de İslam inancına göre Allah her yerdedir. O her şeyi bilir, görür ve duyar. Peki kim bu insanlar? Bu hakkı nereden ve kimden alıyorlar? İslam'da böyle bir emir var da bizim mi haberimiz yok? Burada insanın aklına doğrudan Neyzen Tevfik'in her şeyi özetleyen o güzel dörtlüğü geliyor: 

Ne ararsın Tanrı ile aramda
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda
Bası açığa neden türban sorarsın?

Oruç Aç Kalmak Değildir

Orucun amacı aç kalmak değildir. Eğer öyle olsaydı, kıtlık olan ülkelerde yaşayan herkes cennete giderdi. Orucun fakirlerin halini anlamak olduğu safsatası da yıllardır dilden dile dolaşır durur. Dedim ya bu bir safsatadan başka bir şey değil; ülkemizin %70'i zaten fakir ve nüfusun büyük bir çoğunluğu açlık sınırının altında bir gelirle geçinmeye çalışıyor. Oruç; sabır, şükür ve nefis terbiyesidir. Yalnızca midemize değil; dilimize, belimize, gözümüze ve aklımıza da sahip olmalıyız. İşte bu insanlar, benim daha önce birkaç yazımda bahsettiğim gibi yanlış din eğitiminden geçirilen yahut İslam fanatizmi yapan hastalıklı tipler. İslam fanatizminden kastım da şu; hiç Kur'an okumamış, ortaokul din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin din kültürü kısmını dinleyip anlamamış, ahlak bilgisi bölümünde ise kulağına pamuk tıkamış kişilerin ideolojisi. 


Aslında buradan sonra yazacaklarım şu ana dek anlattıklarımdan daha çok ancak  lafı fazla dolandırmaya da gerek yok. İşin özeti şudur: Orucunu tutamayanları oruç bile tutamıyor. Diyanet, camilere ''Ey oruç tut bizi'' yazılı kandiller asacağına din eğitiminin kalitesini artırarak bizi bu yobazlardan derhal kurtarmalı.

 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes