Headlines

Dağıtım Bedeli Vurgunu

 Dağıtım Bedeli Vurgunu

Dünyanın Hiçbir Yerinde Böyle Bir Rezalet Yok


Son günlerde dikkatimi çeken bir olay var; eve gelen elektrik faturalarında dağıtım bedeli adı altında bir ücret tahsil ediliyor. Öyle ufak bir meblağ da değil neredeyse kullanım tutarının üçte birinden fazla bir miktar faturaya yansıtılıyor. Örneğin; bu ay bana 36 TL fatura geldi; 18 TLlik elektrik kullanmışım, 10 TL de dağıtım tutarı tahsil edilmiş. Geriye kalanı ise diğer vergiler. Yani 18 TL tutarında elektrik kullanımı için 36 TL fatura ödüyorum. Aslında bu sadece elektrik faturası için geçerli değil; devlet diğer zaruri ihtiyaçlarımız olan su ve doğalgaz faturalarında da çeşitli isim ve kılıflarla bizden sürekli para tahsil ediyor. Burada ilgimi çeken durum ise diğer faturalardan biraz farklı; elektrik dağıtım işi için ihaleye girip kazanan firma, asıl işi olan  dağıtımı yaptığı için bizden ücret alıyor. Bu elektrik nereden alınıyorsa gidip biz alalım bari. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir rezalet yoktur. 


Beşinci Dünya Ülkesiyiz

(Üçüncü diye başlayacaktım ama beşinci desem daha doğru olur.) Enerji ihtiyacımızı neredeyse beşinci dünya ülkelerinden bile daha pahalı karşılıyoruz. İçi dışı su ile kaplı olan, her yanında rüzgarlar esen, yılın beş altı ayı güneşe doyan  güzel ülkemde elektrik üretimi doğalgaz yahut kömür ile yapılıyor. Zamanında ''Hidroelektrik santraller, güneş panelleri ve rüzgar tribünleri bir yana dursun biz nasıl dışa bağımlı olur, bu vatandaşa pahalı enerji satarız'' diye günlerce düşünüp böyle bir yol seçmişler sanırım. Onlardan sonra gelen kuşak da yenilikten korkmuş olacak ki bu haldeyiz. 

Ülkemizin içler acısı durumundan biraz uzaklaşıp batıya gidelim ve duruma bir de o pencereden bakalım. Bu yazıyı kaleme alırken bana ilham veren olay bu akşam gerçekleşti; Hollanda'da ikamet eden abim yaşadığı bir hadiseyi aktardı. Ben de size anlatacağım:
Avrupada Durum

Geçtiğimiz günlerde oturdukları muhitte yaklaşık olarak üç saat boyunca elektrikler kesilmiş ve birkaç gün sonra elektrik dağıtım firması evlerine içerisinde 36 Euro olan bir zarf göndermiş. Bizi deliler gibi kıskanan Hollanda'yı görüyor musunuz; çatır çatır çatlayalım diye ev ev para dağıtıyor. Medeniyet nedir bilmeyen cahil batılı siyaset adamları ülkemizde şöyle bir yıl yaşayıp ülkelerine dönseler Amerika'nın eshamesi okunmaz.  

Enerji mevzusunda kendi devletimizden yediğimiz darbeyi düşmanlarımız bile akıl edemez. Bir devlet, vatandaşını ancak bu kadar sistemin kölesi haline getirip düşünmekten ve üretmekten alıkoyabilir. Biz de güleriz ağlanacak halimize misali Cemal Safi'nin bir dörtlüğünde ufak tefek oynamalar yapıp durumu özetlemeye çalışalım.

Gözlerim sayaçla barıştı sanma
Sen okudun okuyalı dargın sayılır 
Ben de bu faturayı öderim amma 
Seninki düpedüz vurgun sayılır


Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes