Headlines

Ceylin Öldü


Yalan Nedir?


Çocuk Cinayeti

Bugün yine bir çocuk cinayeti haberi ile uyandık. 10 yaşındaki Ceylin komşusu tarafından başına sert bir cisimle vurularak öldürülmüş. Hangi insan henüz 10 yaşında hayatının başında olan bir kız çocuğunun yaşama hakkını elinden alacak kadar da cani olabilir.


Ceylin hunharca öldürüldü ama akıllarımıza çocuk tecavüzlerini bir kez daha getirdi. Bu sapıklar sadece tecavüzle kalmayıp minicik yavruların canına da kıyıyor. Tecavüz edip öldürdüğünde işlediği bir önceki suçun üstünü örteceğini zannediyorlar. Tecavüz suçu için alacağı cezanın farkındalar ve öldürerek kendilerince bir kumar oynuyorlar; yakalanmazlarsa yakayı kurtaracak yakalanırlarsa da zaten alacakla cezanın boyutu çok da değişmeyecek. Zihinlerinde oturttukları mantık bu. Kendi zevkleri için, sapık güdülerini tatmin etmek adına küçücük bir kalbi durdurmakta sakınca görmüyorlar. 

Tecavüze Komik Cezalar

Ülkemizde tecavüz suçlarına verilen komik cezalar hâlâ hafızalarımızda; reşit olmayan bir kız çocuğuna tecavüz eden sapık, çocuğun rızası vardı yargısıyla serbest bırakıldı. Sadece bu da değil; adalet sistemine göre bağırmayana da tecavüz serbest ya da psikolojik olarak fazla etkilenmediyseniz tecavüzcünüz çok da suçlu sayılmıyor. Hukuk sisteminin basiretsizliği ve verilen cezaların yetersizliği gibi etkenler bu tarz hastalıklı kişilere daha çok cesaret veriyor. Daha önce de bahsettiğim gibi sosyoekonomik durumun iyice kötüye gitmesi suç oranında belirgin bir artışa sebep oluyor. Herkes hırsızlığın artacağını düşünürken bu oran tecavüz ve cinayetlerde daha yüksek. Benim şahsi görüşüm yaş ve cinsiyet ayırt etmeden tecavüze verilen suçun müebbet hapis olması yönünde. Belki bu ceza biraz daha caydırıcı olabilir. 

Hala Umut Var

Elbette umut veren hadiseler de var. Size yakın zamanda başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Avukatlık mesleğini icra eden bir arkadaşımla Çağlayan Adliyesi'nde bir araya geldik. O gün bir duruşması vardı ve erken saatte olması gerekirken öğleden sonraya sarkmıştı. Ben de o esnada o bölgedeydim ve telefonlaşıp beraber öğlen yemeği yemeye karar verdik. Yemek esnasında bana elindeki vakayı anlattı; yaşlı bir bakkal küçük bir kız çocuğunu dudağından öpmüştü. İlk etapta kendisi de bakkalın suçlu olmadığına ve ailenin iftira attığına inandığını söyledi. Daha sonra aileyi ve kızı görünce ona durumun farklı olabileceğini, kızın çok saf ve masum durduğunu söyledim. Akabinde aile çocuğu psikologla görüşme götürdü. Biz de bu esnada olay üzerine konuşmaya devam ettik. Daha önce benzer vakalarda verilen kararları gazete ve televizyonlarda gördüğüm için neticeyi merak edip adliyede kaldım. Duruşma başladı ve kısa bir süre sonra bitti. Hakim sarkıntılık düzeyinde kaldığına kanaat getirip iki yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırmıştı. O ne güzel hakimdi; daha evvel tecavüz olaylarında dahi verilmeyen bir karara varmıştı. Herkes dağıldıktan sonra arkadaşıma hemen sorumu yönelttim: İçeride ne oldu? Bana psikoloğun da kız çocuğuna inandığını ve olayları sıralı bir şekilde tereddütsüz anlatabildiğini söyledi. Zaten bu tür olaylarda psikologların tespit ve takdiri çok önemliymiş. O gün içime bir umut doğmadı değil; hâlâ ülkemizde adil yargı sistemi mevcuttu, azınlıkta da olsa iyi hakimler vardı.

Ceylin öldü arkadaşlar belki ona tecavüz etmediler ama artık geri gelmeyecek. Adalet sistemimiz de yaşam destek ünitesine bağlı yaşıyor. Artık adalet ayağa kalksın, hayata dönsün ve Ceylinler ölmesin. 
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes