Headlines

Bedelli Askerlik


Bedelli Askerlik

Bedelli askerlik yeniden Türkiye'nin gündemine yerleşti. Bakanların hanımları ''Cumhurbaşkanı ile konuştum, olumlu yaklaşıyor'' şeklinde paylaşım yaparken öte yandan Cumhurbaşkanı ''Söylentisi var kendisi yok'' diyor. Kafalar iyice karışmış durumda. Milyonlarca kişi alınacak olumlu bir kararı ve detayları bekliyor. 


Abuk Sabuk Paylaşımların Anlamı Yok

Şu anda sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla ülke ikiye bölünmüş durumda; bir yanda dört gözle bedelli bekleyenler diğer yanda bedelli bekleyenleri aşağılayanlar. Tamam, askerlik vatan borcudur, kutsaldır. Asker ocağı her Türk erkeğinin geçmesi gereken bir çemberdir. Ancak bazı istisnalar olduğunu da unutmamak lazım. Sırf ''Ben vatanımı çok seviyorum'' imajı çizmek için abuk sabuk paylaşımlar yapmanın alemi yok. Bir de falanca ülkeye çıkarma yapıyoruz, herkes ayağını denk alsın bağlamında paylaşımlar yapıp vakti zamanında bedelli askerlik yapmış tiplemeler var. Onların nasıl bir kafa yaşadığını da anlamak güç.

Bu Kıyas Hoş Değil

Toy zamanlarımızda içimdeki vatan sevgisiyle ben de bedelli askerlik yapanları eleştiriyordum hatta onlara asker kaçağı yaftası vuruyordum. Şimdi sorsanız o sözlerimden ne kadar pişmanlık duyduğumu anlatamam. Burada keyfi olarak askerlik yapmayanları ayrı tutuyorum. Onlarla ilgili olarak düşüncelerim sabit. Yani geride bakmakla yükümlü olduğu bir kimse yokken cebinde parası olduğu için bunu bir fırsat olarak görenlere karşı tavrım net. Gel gelelim bir umut bedelli askerlik bekleyen kişilerin büyük bir çoğunluğu zamanında okul, iş derken yaşını geçirmiş, bu esnada yuva kurup çoluk çocuğa karışmış kimseler. Şimdi belirli bir yaşın da üstünde olduklarından asker ocağında genç delikanlılarla bir arada bulunmak zor geliyor. Buna ek olarak eş ve çocuklarını da arkalarında bırakmayı göze alamıyorlar. Kaldı ki terörün kol gezdiği ülkemizde her gün bir şehit haberi gelirken aile reisleri arasında bu endişeyi duymayanın aklından da şüphe ederim. Şehit olan er ve erbaşların aileleri yok muydu? şeklinde bir soru yöneltebilirsiniz. Kesinlikle onların da vardı ve Allah onlardan binlerce kez razı olsun. Onlar tek bir an bile korku ve şüphe duymadan şehadete yürüdüler. Lakin herkes aynı dirayeti gösteremiyor. Keşke hepimizde onlardaki iman ve inanç olsa ama Allah hepimizi ayrı ayrı yaratmış. Bu sebepten dolayı bu tür bir kıyas yapılmasını da hoş bulmuyorum. Dört Tarafımız Ateş Kazanı

Mübalağa etmeden söylemek gerekirse dört tarafımız ateş kazanı. Kuzey, güney, doğu, batı ayrımı yapmadan ülkemizin dört yanında zayıf bir anımızı kollayan düşmanlarımız olduğundan bahsedebiliriz. Bu yüzden askerliğin önemi çok fazla. Ordunun varlığı bizim için güven ve huzur vesilesi. Her zaman her yerde söylendiği gibi; iç huzurumuzu polise, dış güvenliğimizi orduya borçluyuz. Savunma sanayimiz ne kadar güçlü olur, askerimiz ne kadar eğitimli olursa caydırıcılığımız da o kadar fazla olur. Türkiye üzerinde hesap yapanlar iki düşünür bir söyler. Bu çerçeveden baktığımızda ise artık profesyonel orduya geçişin ve  orduda makineleşmenin  şart olduğu gerçeği ile yüzleşiyoruz. Hükümetin burada yapması gereken şey asker sayısında azalmaya giderek savunma sanayini güçlendirmeye çalışmak olmalıdır. İnsan gücünün önemini git gide yitirdiği savaş sanatında artık teknoloji ön planda. Savunma sanayini güçlendirecek yatırımlar ve milli silahların geliştirilmesine yönelik projeler geliştirmeleri lazım. Bunları kullanacak nitelikli askerlerin yanı sıra belirli sayıda profesyonel askerden oluşan piyade birlikleri ordu nüfusu açısından yeterli olacaktır. Gençlerin en verimli çağında askere alınmasıyla işgücü kaybının yanı sıra üretime de darbe vuruluyor. Üstüne üstlük bir de bu askerlerin barınma, yiyecek ve giyecek masrafları devletin sırtına biniyor. Bunun yerine profesyonel askerliğe geçilse ve askerlik yaşı gelen herkesten belirli bir ücret alınarak savunma sanayine yatırım yapılsa memleketimiz için en hayırlısı olur.Türk Milleti Askerdir

Sözlerimi bitirirken şunu da vurgulamak istiyorum: Bilinen tarihte Mete'den bu yana Türk milletinin askeri vasıfları yazılmaktadır. İlk düzenli orduyu kurmuş olmamız da bunu tasdikler niteliktedir.  Yani savaşçı ve asker bir kavim olduğumuz konusunda hiçkimsenin şüphesi yok. Eminim ki ülke bütünlüğümüzü tehdit eden bir durum ortaya çıkarsa bedelli askerlik yapan da on iki ay vatani görevini yerine getiren de cephedeki yerini alacaktır. 

BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes