Headlines

Basketbol'u Sevdik Mi?

Basketbol'u Sevdik Mi? 

Basketbol ülkemizde son yıllarda yoğun ilgi gören spor dallarından biri haline geldi. Özellikle Fenerbahçe ve Galatasaray'ın Avrupa kupalarındaki başarısının bu durumun oluşmasında büyük pay sahibi olduğunu söylemek mümkün. Diğer kulüplerde olduğu gibi branşlar arasında futbola daha çok yatırım yapan ve taraftar kitlesini buradan toplayan bu kulüplerin son yıllarda bu alanda başarısız olup basketbolda takdire şayan zaferler elde etmeleri bir anda taraftarların ilgisini çekti. Futbolda beklentileri karşılanmayan kitleler basketboldaki galibiyetlerde teselli buldular. Kulüplerinin müsabakaları olduğunda ve ciddi başarılar elde ettiklerinde ise diğer taraftarlara nispet yaparcasına ''Sayemizde basketbolu sevdiniz'' tarzında paylaşımlar yaptılar. Peki gerçekten basketbolu sevdik mi? 


Basketbolun Tarihi Gelişimi 

 Basketbol, 1891 yılında James Naismith isimli fiziksel eğitmenin atletleri hızlandırmak ve fiziksel mücadele için bedenlerini en üst seviyeye çıkarmak için kondisyon çalışması olarak uygulanmaya başlanmıştır. Zamanla birçok değişikliğe uğrayan bu spor dalı şu anda ABD'nin en popüler sporudur. 1896 senesinde Newyork'ta başlayan profesyonel basketbolun 1950lerdeki en çok takip edilen iki takımı Afrika kökenli Amerikalıların kurduğu Harlems ve New York Renk takımlarıdır. 

Türkiye'de 1904 yılında ilk basketbol müsabakası düzenlendi ve Robert Koleji öğrencilerin bu maçı bir denemeden öteye geçemedi. 1911'de ise Galatasaray Lisesi beden eğitimi öğretmenlerinden Ahmet Robenson tarafından basketbol kurallarının Türkçe'ye çevirilip 10ar kişilik takımlar halinde oynatılmaya başlandı fakat teknik bilgideki yetersizlikten ötürü bu da olumlu netice vermedi.1913 yılında Fenerbahçe'nin girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı ve rakip bulunamamasından ötürü çalışmalar bitirildi. 

Takvim yaprakları 18 Kasım 1920yi gösterdiğinde Selim Sırrı Tarcan ve basketbolun anavatanından gelen Dr Diver'in işbirliği ile basketbol Türkiye'de öğretilmeye başlandı ve düzenlenen ilk müsabakada Yüksek Öğretmen Okulu, Amerikalılardan kurulu takıma 18-24 mağlup oldu. 

1927de başlayan basketbol liginde ilk yıllarda Musevilerin takımı Maccabi ligi domine etse de ilerleyen yıllarda Galatasaray'ın dört yıl üst üste şampiyonluğu geldi. 

24 Haziran 1926 yılında gerçekleştirilen ilk milli maçta Yunanistan'ı 49-12 yenerek Balkan Olimpiyatları'na katılmaya hak kazandık ve bu turnuvada elenerek yurda döndükten sonra 10 yıl boyunca galibiyet yüzü görmedik. Ardından tekrar Yunanistan'ı mağlup etmeyi başardık. 

Hem milli hem de kulüpler bazında önemli aşamalar kaydederek de bu yıllara kadar geldik. Şu anda Avrupa'nın en önemli iki kupası iki büyük kulüp olan Galatasaray ve Fenerbahçe'nin müzesinde bulunuyor. Ayrıca Efes Pilsen de Koraç Kupası'nı müzesine götürmüştür. 

Basketbol Sevgimiz


Başta da belirttiğimiz gibi basketbol sevgimiz futboldaki başarısızlıkların bir ürünü ancak bunun böyle olmaması gerekiyor. Çünkü basketbol futbola nazaran çok daha heyecanlı ve sürükleyici bir spor dalı; ne zaman ne olacağı, hangi takımın kazanacağı son düdük çalana kadar belli değil. Örneğin; futbolda dakika seksen beş iken fark üç ise artık her şey bitti denilebilir. Durumun tersine dönmesi bir mucizeden öteye geçemez. Fakat basketbolda son bir dakika kala fark on dahi olsa her şey muallaktır ve kesin hükümlere yer yoktur. Sonucun değişmesi taktik zeka ve oyuncu performanslarına ek olarak şansın da devreye girmesine bağlıdır. Mucize denilebilecek olaylar nadir de olsa son saniyelerde gerçekleşmektedir. 

Peki basketbolu her zaman sevip ilgiyle takip edecek miyiz? Bize sorarsanız bu mümkün değil lakin Süper Lig'de her yıl bir ya da iki takımın çok başarılı olduğunu hesaba katarsak diğer kulüplerin taraftarlarının yönü bu tarafa dönecektir. Eğer tuttukları takım önemli kupalarda yahut ligde başarı kaydederse de son ana kadar desteklerini eksik etmeyeceklerdir. Bununla beraber takımını her platformda destekleyen ve tribünleri tıklım tıklım dolduran taraftarların hakkını da yememek lazım; bizim bahsettiğimiz kitle kaygan bir zeminde ilerliyor ve başarının olduğu kuru tarafa seke seke geçiyor. 

Tüm kulüplere ve taraftarlarına başarılar diliyoruz. 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes