Headlines

Atlar HakkındaAtlar HakkındaAtlar Asil Hayvanlardır

Düzenli olarak hayvanlardan konuşuyoruz diye belki de sıkıldınız ama atlara değinmeden olmaz. Kedi, köpek, kuş vs. bunlar güzel, sadık hayvanlardır. Bakımı kolaydır, evde de beslenebilir ama atlar bambaşkadır. At diğer birçok hayvandan daha asildir. Kendine has bir damak tadına sahiptir; öyle her önüne konulanı yemez. Kendisine iyilik yapanı da kötülük yapanı da mıh gibi aklında tutar. (Attila İlhan'ı da yâd etmiş olduk bu arada.) Örneğin; bugün bir atın canını yakın sizi yirmi yıl sonra tekrar gördüğünde hatırlar ve huysuzluk yaparak varlığınızdan duyduğu rahatsızlığı ilgilisine anlatmaya çalışır. Kulakları çok hassastır ve 180 derecelik bir açıyla sesi toplayabilir. Sosyaldirler; yalnız bırakıldıklarında o hissi iliklerine kadar yaşarlar. Sahipleri öldüğünde bunu anlar ve yas tutarlar. 

Kedi ve Köpeğin Eti Yenilebiliyor Olsaydı...

Atların insan hayatındaki önemini anlatmaya gerek yok sanırım. Evcilleştirilmelerinden sonra tarihin akışında meydana gelen değişim malum. İnsanoğlunun atların evcilleştirilip birçok alanda kullanılmaya başlamasından sonra hızlı bir şekilde medeniyet yolunda ilerlediğini tarih kitapları sayfa sayfa yazıyor. Elbette nankörlüğümüz burada da kendini gösteriyor. Teknolojik gelişmelerle beraber ulaşım araçlarının icadından sonra önemi azalan atları bir köşeye itmişiz. Asil bir soydan gelip yarış atı yapılabilecekler dışındaki tüm atları hor görmeye ve eziyet etmeye başlamışız. Geçmişte bize etini, gücünü sunan bu canlılar şimdilerde beşinci sınıf hayvan muamelesi görüyorlar. Zaten insanoğlu doğadaki her şeye fayda düzleminde yaklaşıyor; bir şeyden faydalanabiliyorsa ona sahip çıkıyor, iyi bakıyor, yetiştiriyor; faydalanamıyorsa da gördüğü yerde tekmeliyor. Eğer kedi ve köpeğin eti yenilebiliyor olsaydı ve kuzu, inek, keçi gibi hayvanların bize hiçbir yararı dokunmasaydı emin olun bugün sokaklarda tekmelenen onlar olurdu. 

Fayton Rezaleti

Aslında atlarla ilgili değinmek istediğim nokta bambaşka; ben Adalar'daki fayton rezaletini konuşmak istiyorum. Oradaki atların hali içler acısı. Çoğu cılız, hasta ve bakımsız. Yokuşu çıkarken iki at bir faytonu güç bela çekiyor ve kamçı üstüne kamçı yiyor. Zaten o yokuşlarda birçok at yaşamını yitirmiş. Gel gelelim buna hiçbir önlem alınmıyor. Adalar'da yakıt olarak elektrik tüketen araçlar dışında hiçbir şeye izin yok. Bir de bisiklet var tabi. Yokuşlarda zorlanan ve keyfine düşkün herkes evinin önüne bir elektrikli motor çekse ne güzel olacak. Faytonda fotoğraf çekip paylaşmayı marifet zanneden turistleri de unutmamak lazım. Yerlisi de yabancısı da aynı; o atların halini görmelerine rağmen o sektörün devamına katkıda bulunuyorlar. Oysa ki kimse kullanmasa, atların çektiği eziyet de son bulacak. 
Bunun bir kültür olduğunun da farkındayım ancak onu yaşatmak adına diğerini öldürmenin gereği yok. Ayrıca her işin bir usulü vardır. Bunu size kelimelerle anlatamayacağımı düşündüğümden biri Avrupa'dan diğeri de Türkiye'den iki fayton manzarası paylaşmak istiyorum, yorum sizlerin. 
BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes