Headlines

Atam İzindeyiz


Atam İzindeyiz...

Çocuk Aklı


90lar ve 2000lerin başını hatırlayanlar bilirler bunu. Milli tatillerde TRT ve özel kanalları açtığınızda ekranın sağ ya da sol üst köşesinde dururdu; Atatürk resmi, Türk bayrağı ve altında da bu yazı.O zamanlar çocukça bir düşünceyle okulların da tatil olmasından yola çıkarak bu ifadeyi çalışanların izinde olduğunu belirtmek için kullandıklarını düşünüyordum. Çocuk aklı işte neylersin. Atatürk Sevgisiyle Büyüdüm

Sonradan sonraya gerçekte ihtiva ettiği anlamı kavradım ve Atatürk sevgisiyle büyüdüm. Onun hakkında yazılanları, çizilenleri, anlatılanları dikkatle takip ettim, inceledim ve okudum. Kendimi hiçbir zaman Atatürkçü olarak nitelendirmedim. Çünkü bu ülkede herkesin onun fikirlerini benimsemi ve özümsemesi gerektiğine inandım. Gel gelelim yaşım ilerledikçe bunun böyle olmadığını ve bir takım cahil cühela kesimin katıksız Atatürk düşmanlığı yaptığını gördüm. Bir insan neden Atatürk'e düşman olurdu ki? Bitmiş, tükenmiş, miadı dolmuş; halkı sefil, gösteriş merakına kapılmış adı imparatorluk ama kendisi fiilen sömürge haline gelmiş bir devletin yerine gencecik Cumhuriyet'i inşa etmişti. Her ne kadar Ata Demirer'in Osmanlı Cumhuriyeti eleştirilse de eğer yeni bir devlet kurulmamış olsaydı orada resmedilenden bin beter olabilirdik. 

Atatürk ve Din Düşmanlığı

Atatürk düşmanlığı yapanların nerdeyse tamamımın kendisini dindar olarak nitelendiren kişiler olduğunu tespit ettim. Onu din düşmanlığı yapmak ve halifeliği kaldırıp tekke ve zaviyeleri kapatmakla suçluyorlar. Bu kişiler aynı zaman da yağmurun yağmamasını ateistlere bağlayıp Ramazan'da İzmir'de deprem olmasını da manidar buluyorlar. Yani beyinleri pek fazla çalışmıyor desek yeridir. İngiliz imamlar ve Şeyh Sait ayaklanması dahi Atatürk'e minnet duymaları için bir sebep aslında. Çünkü imamlar Müslüman maskesi takarak halkı isyana teşvik ederken Şeyh Sait de dini kullanarak etnik kökenli bir ayaklanmaya sebep oldu. Eğer Atatürk olmasaydı şu anda olduğumuz yerde asla olamazdık. Hoş, artık yeni İngiliz imamlarımız ve Şeyh Saitlerimiz var. Onlardan nasıl ve kimin vasıtasıyla kurtulacağımızı merak ediyorum.

Bir de Atatürk'ün izinde olduğunu iddia eden bir kesim bulunuyor ülkemizde. Okumuyorlar, araştırmacı değiller, kendilerini geliştirmiyorlar. Tıpkı TVlerdeki ünlüler misali bir  tartışmaya kapıldığınızda ''Ben Atatürkçüyüm arkadaş'' diyerek işin içinden sıyrılıyorlar. Bilgi yok, birikim yok. İşte bunlar da tıpkı yukarıda dini kullanıp Atatürk düşmanlığı yapanlar gibi bir duruma vesile oluyorlar; insanlar bu iki güruh yüzünden bir yandan dinden diğer yandan Atatürk'ten soğuyor. İki grup da cahil ve küstah.


İşin sonunda yine başa döndük; eğitim şart. Her şey tadında ve ayarında olmalı. Atatürk'ğ anlatırken Fatih, Alparslan, Oğuz Han, Mete ve Kanuni unutulmamalı; din anlatılırken akılcılık ve bilim ve ihmal edilmemeli. Yoksa gerçekten tıpkı benim çocukluğumda olduğu gibi milli günlerdeki o yazıyı tatil yapıyoruz şeklinde okuyan bir nesil yetişir. 

BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ  

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes