Headlines

91. Gazi Kupası Koşusu


91. Gazi Kupası Koşusu

Piano Sonata Kazandı


Türk atçılığının en önemli koşusu olan Gazi Kupası Koşusu 24 Haziran Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda gerçekleştirilen yarış festivalinde sahibini buldu. Koşuyu jokeyi Ahmet Çelik ile Piano Sonata isimli safkan İngiliz atı kazandı. Oğuz Yalçın'ın sahibi olduğu ve Metin Acar'ın antrenörlüğünü yaptığı safkan son yıllarda gerçekleşen en iyi dereceyi elde etmesinin yanı sıra koşunun ağır favorisi konumundaki Pershing isimli ata birkaç boy fark attı. Ahmet Çelik Üç Kez Üst Üste Kazandı 

Jokey Ahmet Çelik bu yıl 91. kez düzenlenen Gazi Kupası Koşusu'nda üst üste üçüncü defa kazanarak usta jokey rahmetli Ekrem Kurt'un rekoruna da ortak olmuş oldu. Jokey Ahmet Çelik'in Gazi öyküleri ise birbirinden enteresan; 2012 yılında Matador Yaşar isimli at ile Büyük Kulüp ve Sait Akson koşularını kazanan ve ardından aldığı ceza nedeni ile Gazi Kupası'nı kazanma şansını kaybeden jokey 2015 yılında birçok ünlü jokeyin binip beğenmediği Renk isimli İngiliz atı ile bu önemli kupayı kazanma başarısı gösterdi. Bir sonraki yıl ise uzun mesafede koşmaz denilen Graystorm ile biraz da yarış şansını yanına alarak rakiplerine üstünlük kurup ikinci kez ve üst üste Gazi şampiyonu jokey olma ünvanına kavuştu. Bu yıl ise koşunun önemli favorilerinden biri olarak lanse edilen Gazibora Khan isimli ata binecekken bu tayın sakatlanması sonucu boşa düştü ve daha sonra tıpkı 2015'te olduğu gibi birçok iyi jokeyin binip beğenmediği Piano Sonata ile kupaya uzandı.

At Yarışlarına dair tüm içerikler için: https://twitter.com/sihirlikantarma

Gazi Koşusu Hakkında Bazı Bilgiler

Türk yarış atı yetiştiriciliği için de büyük önem arz eden ve her İngiliz atının bir defa katılma hakkına sahip olduğu bu önemli koşu yüzüncü yılına doğru adım adım ilerleyen bir gelenek.  İlk kez düzenlediğinde bir bayram gününe denk gelen bu önemli yarışta kazanan safkan bir kısrak; Neriman. Ali Muhittin Hacıbekir'in sahibi olduğu bu tayın o günkü jokeyi ise İhsan Atçı imiş. Kupayı 13 kez müzesine götüren Eliyeşil Ekürisi bu alanda zirvede bulunuyor. Efsane jokey Mümin Çılgın ise 9 birincilik ile en önde. 

Bu klasikte koşu kazanmış yabancı jokeyler de mevcut ancak bu isimler yurtdışından gelip de Gazi'de at binerek kupayı kaldırmamışlar; zaten ülkemizde jokeylik mesleğini icra ediyorlarmış. 

Gazi Koşusu anlatmakla bitmez. 91 yıldır süre gelen büyük bir coşku ve heyecanın söz konusu olduğu bu organizasyonda neler yaşanmış neler. Fırsat buldukça ayrı başlıklar altında paylaşımlar yapacağız.

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes