Headlines

Fanatizm


FANATİZM

Hep bir şeyler tutar insan. İnanmak, bağlanmak doğasında var. Bir takımı tutar mesela, bir partiyi tutar. Televizyonda bir yarışma izlerken oradaki yarışmacılardan birini tutar. Hiçbir şey tutmasa kanal değiştirirken denk geldiği bir boks maçında iki rakipten birini tutar.

Fanatizmin Vazgeçilmezleri

Çok gariptir insan. Mesela; bir futbol maçında tuttuğu takımı desteklemek için stadyuma giderken rakip takımın taraftarları ile küfürleşir, kavga eder; karakolluk olur. Sonra bir başka gün desteklediği siyasi partinin düzenlediği mitingde sloganlar atar. 

Sloganlar ve semboller fanatizmin vazgeçilmezleridir. Birbirlerini böyle tanır sokaktaki diğer insanlardan ayırt ederler. Kimi insan vardır tuttuğu takım için cinayet işleyecek derecede kendini kaybetmiştir. Bu durumun türlü örnekleri ülkemizde mevcuttur. 

Peki elde edilen kazanılan nedir? Filanca yarışmada falancaya gönderilen oyların kişiye sağladığı kazanç nedir? Futbol yahut basketbol takımı şampiyon olunca kupayı kim kaldırır, kazanılan primi kim alır? Elinde, cebinde ne kalır insanın? Ben söyleyeyim hiçbir şey kalmaz. Küfürlerin Haddi Hesabı Yok

Özellikle sosyal medyada edilen küfür ve hakaretlerin haddi hesabı yok. Fanatizm o dereceye ulaşmış ki bir Türk takımı uluslar arası arenada mücadele ederken rakip takımı tutanlar bile var. Üstelik bir takımın taraftarları rakip takıma karşı o yıl bu tavrı takınırken gelecek yıl aynı tutumu onlar sergilediğinde de küfür ediyor, eleştiriyorlar. 

Salazar'ın Portekiz'i aklıma gelmiyor değil. Fado, futbol, fiesta; 3F halkların afyonu. Gerçi Fado, futbol, fatima olduğunu iddia edip fatimanın dini temsil ettiğini söyleyenler de yok değil. Hepsi aynı kapıya çıkıyor sonuçta.

BENZER İÇERİKLER İÇİN TIKLAYINIZ 

Share this:

Yorum Gönder

 
Copyright © Faydalı Faydasız Bilgiler. Designed by OddThemes